Za vínem na Moravu

Dnešní výlet bude za vínem na Moravu. Za vinnými sklípky a slunečnými paprsky, a unikátními zážitky. Začneme v Pavlově, protože kde jinde byste chtěli vinný výlet začínat, a dopracujeme se až do Templářských sklepů v Čejkovicích. Vzhledem k tomu, že jsem cestovala od Jihlavy, tak se podíváme spíše do oblasti, která je Jihlavě blíže. Protože kdo chce jet autem více než hodinu a půl za vínem… 

Co se dnes dozvíte? Povíme si o tom, co na Moravě vidět během dvou dnů, a sice v oblasti Pavlov – Velké Pavlovice – Čejkovice- Mikulov, kam se jít podívat na vinné sklepy, unikátní vyhlídku a proč se vydat na Děvičky oficiální cestou a nesnažit si to zkrátit.

Pavlov a Děvičky

Když přejedete most od Pasohlávek, který asi znáte díky Aqualandu Moravia, a dojete do Pavlova, hned víte, že jste ve vinné oblasti. Pohled na vinice, Děvičky a vodní nádrž Nové Mlýny, je opravdu nádherný. My se nejdříve podíváme právě na Děvičky, zříceninu hradu z 13.století. My jsme se velmi naivně vydaly na Děvičky přes vinice, a přímo do kopce vyšlapaly až k zřícenině. Tuto možnost rozhodně nedoporučuji, i přesto, že jsme nevědomky nezaplatily dobrovolné vstupné, existuje oficiální trasa kolem vrchu, která je sice trošku delší než zmiňovaná varianta, ale rozhodně mnohem pohodlnější.

Děvičky se skládají z dvou menších částí, jedná se ale o zříceninu, takže nějakou okružní trasu rozhodně nečekejte. Z Děviček ale máte nádherný výhled na vinnou oblast a Pavlov, a pokud máte štěstí na krásné počasí jako my, tak to rozhodně stojí za to. Jedna z nejvíce se vyskytujících fotek, které uvídíte, když zadáte do Googlu vinice na Moravě, bude určitě právě výhled z Děviček.

Děvičky zřícenina výhled

Sousedi Pavlov

Pokud hledáte v Pavlově kavárnu, která je otevřená a podává snídaně před jedenáctou hodinou, mohu doporučit Sousedy. My jsme si daly avokádový chléb a káva byla taky výborná. Mají také k dispozici malý obchůdek a zahrádku, pokud nechcete sedět vevnitř. Nabízí také alkoholické nápoje, pokud se sem vydáte večer. Ceny byly  příznivé a určitě bych se sem ráda vrátila.

Café Fara

Na druhou stranu, proslulá Café Fara, která se nachází v Kletnici mě osobně zklamala. Na pohled velmi hezká kavárna / restaurace s malým obchůdkem s místními produkty, je sice na pohled příjemná, ale co se týče jídla, tak za mě osobně nic moc. Daly jsme si salát, nevím zdali jsme přijely moc pozdě, nebo byla nabídka opravdu velmi omezená, ale poměr cena výkon nás opravdu nenadchla. Snažila jsem se zpětně nalézt jejich jídelní lístek na webu, ale nemohla jsem ho najít. Café Fara také nabízí ubytování, které jsme nevyužily, ale z fotek na Instagramu vypadá hezky. Jedna noc je v této době mimo sezónu na 3,000 za dvě osoby na noc.

Opilé Sklípky

Opilé Sklípky ve Velkých Pavlovicích jsou apartmenty s vlastními vinnými sklípky. Jejich zajímavostí jsou určitě jejich unikátní tvary a různorodé barvy. Je to taková zajímavá destinace, pokud máte čas a chcete hezké fotogenické místo.

Opilé Sklepy Velké Pavlovice

Bistro v Bořeticích

Dvorek je bistro a kavárna v Bořeticích, která je super. Má sezení buď přímo v buňce, kde se nachází kávovar, v létě venkovní posezení, a naproti se nachází další budova, která je především vhodná pro větší skupiny. My jsme si daly kávu a zákusek, které bych určitě doporučila. Nachází se tu i parkoviště, které je pouze pár kroků od bistra.

Vinné Sklepy Vrbice

Soustava vinných sklepů pod Strážním Kopcem je opravdu něco, co jsem ještě neviděla. Rozhodně bych doporučila si prvně najít, zdali se koná nějaká akce, protože když jsme místo navštívily my, tak bohužel žádný ze sklípků otevřen nebyl. I tak bylo velmi příjemné se kolem sklípků projít, v obci se nachází také malý mlýn a kostel Sv. Jilí. Údajně je soustava vinných sklepů sestavená ze sedm pater, s prostory vykutanými v pískovci.

Vrbice Sklípky

Kobylí Vrch

Vyhlídka Kobylí vrch se nachází kousek od Vrbic. Od parkoviště to trvá méně než deset minutek k vyhlídce, procházkou vinicemi, které uvidíte kolem sebe. Kobylí vrch je název kopce, který půjdete nahoru, ale jinak se jedná o Stezku mezi vinohrady. Což je opravdu velmi přesné označení. Jedná se o spirálovou rozhlednu, takže žádné schody nečekejte. Když se podíváte dolů, uvidíte různé citáty a povzbuzující otázky. Vystoupáte 7,5 metru, což sice není moc, ale výhled je i přesto velmi hezký.

Kobylí Vrch Stezka mezi Vinohrady

Vinařství Kohoutek

My jsme si zarezervovaly apartmán v Hovoranech, malé vesničce, ve které upřímně vůbec nic není. Jediná vinotéka byla už zavřená, otevírá jen na pár hodin denně. Ne vždy najdete víno, i když jste přijely za vínem na Moravu. Naštěstí ale jsme měli možnost si zakoupit lahve vína od našich ubytovatelů, jejichž vinařství se jmenuje Kohoutek. Za mě naprosto super, protože jsme podpořily malé vinařství a ještě měly rovnou vychlazené víno za velmi příznivou cenu.

Čejkovice

Čejkovice jsme si vybraly na náš druhý výletní den z mnoha důvodů. Zaprvé jsme věděly, že počasí nebude příznivé, a taky že nebylo. A v Čejkovicích se nachází nejen Templářské sklepy, ale také Sonnentor, takže o zábavu na celý den bylo postaráno. Zadruhé jsme se sem dostaly autobusem z Hovoran, kde jsme měly apartmán. Což bylo ideální pro ochutnávku vín, protože ani jedna z nás nemusela řídit.

Sonnentor

Sonnentor kavárnaZačněme tedy Sonnentorem. Sonnentor je společnost, která vyrábí organické produkty, především čaje a byliny. My jsme si zaplatily prohlídku, která se skládala z různých částí. Dozvěděly jsme se o historii Sonnentoru, o výrobě, viděly sklady a jak to všechno probíhá, a zároveň se dozvěděly trochu více o spolupráci české a německé pobočky, vzhledem k tomu, že Sonnentor je původně Německý. Zajímavé je, že Sonnentor velmi podporuje menší bylinné farmy, ale ne se všemi může Sonnentor spolupracovat díky velmi přísným pravidlům.

Když byste nechtěli na prohlídku, můžete si pouze prohlédnout obchůdek se všemi produkty, které Sonnentor nabízí, nebo si dát jeden z čajů v čajovně. V neposlední řadě se tu nachází bylinná zahrádka a menší vyhlídka, která je určitě lepší za sluníčka. Za mě osobně se návštěva Sonnetoru vyplatí, i vzhledem k tomu, že je to zase trošku něco jiného. A pokud Vám bude pršet jako nám, tak je to asi jedna z nejlepších možností v okolí.

Templářské sklepy

V druhé půli dne jsme se vydali na ochutnávku vín do Templářských sklepů. Prohlídka je trošku jiná v tom ohledu, že nejdříve máte krátký výklad o historii sklepů, a pak si prohlídnete sudy, na kterých je historie velmi podrobně popsána. Dále Vás čeká samotná ochutnávka vín, a sice těch více prestižních v rámci Templářských sklepů. Pokud se nepletu, dostanete tři bílá a jedno červené víno. Degustační skleničku si pak můžete odnést domů.

Mikulov

Náš výlet za vínem na Moravu jsme zakončily návštěvou Mikulova. Jistě víte o zámku v Mikulově, my se ale rovnou vydaly na Svatý Kopeček. Doporučuji protiskluzové boty, pokud víte, že Vám bude pršet. My jsme to stihly nahoru jen tak tak, a pak už nás čekal pouze déšť. Vzhledem k počasí jsme pak zůstaly rovnou v kavárně, a sice v (Ne)vinné Kavárně. Daly jsme si kávu a zákusek a za mě osobně tedy žádná sláva.

Pohled na Mikulov ze Svatého Kopečku

Závěrem

Nápad vydat se za vínem na Moravu nás napadl nejenom díky pandemii a snaze podpořit malé soukromé podniky, ale i díky tornádu, které část Moravy a vinice zasáhlo. Výlet jsme si moc užily, i když samozřejmě Morava nabízí mnohem víc než to, co jsme stihly. Pokud ale hledáte nápady na to, co navštívit během dvou dnů a v rámci jedné oblasti, tak Vám tento článek snad pomohl.