To nejlepší z Korfu za 2 dny

Korfu, a obecně řecké ostrovy jsou velmi oblíbené především v létě, ale já se sem vydala na konci března. Pojďme si tedy povědět, co mě tam čekalo, kam se podívat a zdali to stálo za to. Z Belfastu sem lítá přímým letem easyjet za krásných tři a půl hodinky, což uteklo jako voda. 

Úvodem

Jako vždy je tento článek plný míst, které jsem osobně navštívila, a mohu je tedy s čistým svědomím doporučit. A taky si povíme pár zajímavostí o Korfu.  Korfu, řecký ostrov, o který se dlouhá století pralo mnoho národů, nebyl vždy řecký. Vystřídalo se tu mnoho národů, mezi nimi například Britové, Italové, Francouzi či Turci. A určité pozůstatky, hlavně ve městech, tu najdeme dodnes. Mnohokrát tu také uslyšíte Italštinu, což pro mě bylo překvapením, ale na druhou stranu to znamená, že tu dělají docela slušnou pizzu.

Je to vlastně díky Benátčanům, že je Řecko známé díky olivovému oleji. Benátčané za něj vypláceli velké peníze, a díky tomu se pěstování rychle rozšířilo, i když nebylo nejprve vůbec populární. Dle několika zdrojů se na Korfu nachází kolem 3 milionů olivovníků a některé z nich jsou staré dokonce několik století. Olivy jsou opravdu všude, a pokud si pronajmete auto, dostanete varování, že pokud bude pršet, silnice může klouzat. A to díky právě spadlým olivovníkům na silnicích.

Jak se na Korfu dostat?

Pojďme si nejdříve povědět, jak se na Korfu vůbec dostat. Já přiletěla na letiště do hlavního města. Takovou kuriozitou je, že z letiště se dostane do centra pěšky. V ne úplně hlavní sezóně see z letiště dostanete pouze taxíkem, autobusy tu moc nefungují. Pěšky Vám to bude trvat cca půl hodinky, a doporučuji se projít okolo moře, směrem k Staré Benátské pevnosti, kterou opravdu nemůžete minout. Do Korfu, nebo řecky Kerkyry,  se tak dostanete velmi snadno a po cestě si můžete dát ledovou kávu.

Korfu za dva dny:

Já jsem byla na Korfu dva a půl dne, tím pádem toto jsou místa, která jsem já navštívila a mohu doporučit. Na úvod bych chtěla říci, že konec března je sice ideální, vzhledem k tomu, že tu nejsou žádní turisti, na druhou stranu bude velká část restaurací zavřená. Proto nikdy nevěřte google mapám, a pokud se vydáte kolem ostrova autem, mějte u sebe něco malého na jídlo. Najít otevřenou restauraci není vždy lehké. Začněme však v hlavním městě Korfu, kam jsme došli z letiště.

Hlavní město Korfu

Jak už jsem zmínila, Korfu bylo dlouho pod nadvládou Benátčanů,  kteří okupovali ostrov čtyři staletí. Jejich vliv je tu rozhodně cítit, a nechali také postavit několik hradeb a pevností na ochranu proti Tureckým výbojům. V roce 2007 byla Kerkyra zapsána na list světového kulturního dědictví UNESCO.

Památky

Pokud jde o hlavní města, Kerkyra je poměně malá, snadno se tu však ztratíte. Mnoho uliček a obytných bloků je spojeno schodišti a malými. uličkami, což orientaci nepomáhá. Pokud jde ale o nejvýznamnější památky, ty najdete poměrně snadno. Tou nejviditelnější budou určitě dvě pevnosti, stará a nová. Pojďme tedy začít u staré pevnosti.

Stará benátská Pevnost (Paleo frurio)

Starou benátskou pevnost opravdu nemůžete minout,  a vstup po páté večerní je zdarma. Pevnost stojí na malém ostrůvku, který je spojen s pevninou ocelový mostem. Samotná pevnost je zajímavá svými úkryty a tunely. Na nejvyšším bodě je pak maják, první svého typu v celém Řecku. Jako první opevnění postavili Byzantinci v 6.století, brána byla postavěna Brity v 17.století. Benátčané pak opevnili i druhý vrchol v 15.století a postavily právě již zmíněné úkryty a tunely.

Kostel Sv. Jiří

Britové zde pak postavili kostel sv. Jiřího, kde byl v roce 1921 pokřtěn princ Filip. Kostel je ohromný, bohužel byl v době mé návštěvy zavřený. V pevnosti se také nachází knihovna, která je volně přístupná pro držitele průkazu.

Esplenáda (Spiniada)

Esplenáda je jedno z největších náměstí na Balkáně, a uchvátí Vás architekturou na jedné straně, a výhledem na pevnost a moře na druhé straně. Rozhodně se tu stavte na drink, nebo kávu, a užijte si toto prostředí. Je tu velká část zeleně, kde děti i dospělí hrají různé hry, a náměstí je místem setkání i pro obchodní schůzky.

Zajímavostí je, že tato plocha bývala zastavěná, a až Benátčané nechali vše zbourat, protože chtěli přemístit svá děla do staré pevnosti v době osmanského nájezdu. Za francouzské nadvlády pak bylo náměstí upraveno, osázeno stromy, a zkultivováno.

Palác britských komisařů / Muzeum Asijského umění

Za zmínku na tomto náměstí ještě stojí Palác britských komisařů. jak už název napovídá, budova byla postěna Brity, na popud komisaře Thomase Maitlanda. Palác je zdoben 32 dórskými sloupy, replikami Pantheonu v Římě. Palác také sloužil jako letní sídlo. řecké královské rodině, po druhé světové válce byl využíván jako knihovna, archiv. Také zde byly umístěny sbírky byzantského a asijského umění, a díky tomu tu dnes sídlí Muzeum Asijského umění.

Metropolitní kostel (Panagia Spileotissa) a ulice Sv. Spyridona

V Korfu se nachází mnoho kostelů, jeden z nejvýznamnějších je pak Metropolitní kostel, také známý jako Panagia Spileotissa, který byl postavěn v roce 1577. Zde jsou uchovány v stříbrném sarkofágu ostatky sv. Theodory, a zároveň je tento kostel sv. Spyridona považován jako jeden z nejdůležitějších na ostrově. Ulice od něj, je pak jednou z nejoblíbenějších pro turisty, nachází se tu mnoho obchůdků se suvenýry.

Nová benátská pevnost / přístav

Nová benátská pevnost se nová pouze jmenuje. Byla opevněna již v 16.století a končili zde městské hradby, které chránily celé město. Pokud se vydáte pěšky k přístavu kolem moř, uvidíte pevnost, i malý přístav. Doporučuji dát si v některém baru sklenku vína a vychutnat si výhled.

Kam se za den zvládnete podívat autem

Nejprve si pojďme říci, jak si půjčíte auto. Já jsem se rozhodla pro půjčovnu Sunrise Car Corfu. Za mě 10/10.  Mimo sezónu jsou ceny více než příznivé, můžete si připlatit Full Damage Waiver – tedy, že pokud nabouráte, nebudete nic platit. Toto se rozhodně vyplatí na Korfu připlatit, vzhledem k tomu,  v jakém stavu a jakým stylem lidé jezdí. Benzínky jsou na každém rohu, takže s tankováním problém mít nebudete. U této půjčovny je také výhoda, že nemusíte mít kreditní kartu, a nemusíte skládat kauci.

Silnice na Korfu jsou úzké, plné děr a ne vždy úplně víte, kam jedete. Pokud jste si vygooglili místa, na která se chcete podívat, mějte na paměti, že cesta bude trvat delší dobu. Některé silnice jsou tak úzké, že pokud míjíte auto, jeden z Vás bude muset chvíli couvat. Blinkry tu moc nemají v oblibě, a musíte být opravdu ve střehu. Ano, stojíte to za ty krásné výhledy a místa, která uvidíte, ale musíte si opravdu dávat pozor.

Agios Spiridon Beach + Monastery of Paleokastritsa

Klášter Paleokastritsa na Korfu se nachází na vrcholku kopce, kam můžete dojít pěšky, nebo na jedničku dojet autem. Je tu semafor, což je super, protože jinak nevím, jak by se dvě auta vešla na tu velmi úzkou a klikatou silnici. pod kopcem se nachází aquarium a bar, ze kterého je hezký výhled na moře. Samozřejmě je také pod kopcem pláž Agios Spiridon, která byla naprosto prázdná. v době naší návštěvy (konec března). Bohužel klášter byl zavřen, ale údajně se jedná o jednu z dominant ostrova.  U kláštera je také hezký výhled na ostrov.

Cape Drastis

Mys Drastis se svými velkolepými tvarovanými bílými útesy vyčnívajícími do tyrkysového Jónského moře je okouzlující, velkolepá, nedotčená a divoká přírodní scenérie mysu. Není snadno přístupná, ale stojí za to ji navštívit. Je to ideální místo pro relaxaci, koupání, šnorchlování a skákání z útesu. V době mé návštěvy jsem ale nesešla dolů, vzhledem k silnému větru. Mys se nachází v nejsevernější části ostrova Korfu, hned za vesnicí Peroulades. Nádherné skalní útvary a ohromující modrá voda dělají toto místo jedinečným.

Holy Monastery of Panagia Vlacherna

Posledním místem, které jsem navštívila je klášter Vlacherna. Toto místo se nachází na okraji hlavního města, můžete sem tedy dojít klidně pěšky.  Je ikonickým bodem ostrova a jedním z nejznámějších a nejfotografovanějších míst na Korfu, který využívají filmoví producenti v Řecku i v zahraničí. Najdete ho taky na pohledem a magnetkách.  Svatý klášter Blachernae (Vlacherna) byl postaven v 17. století. V roce 1799 patřil rodině Halikiopoulos-Mantzaros a léta fungoval jako ženský klášter až do roku 1980. Budova kláštera Vlacherna se vyznačuje neobvyklým tvarem, taškovou střechou a intenzivními bílými stěnami, které ostře kontrastují s bujnou krajinou a zářivě modrou barvou moře.

Závěrem

Co říci závěrem. Korfu je nádherný ostrov s krásnou přírodou, rozmanitou historií a je tu co dělat v každém ročním období. Rozhodně stojí za návštěvu. Pozor si ale dávejte na místní, kteří žijí turisty, a tím pádem Vám budou chtít prodat úplně všechno, nebo třeba přihodit pár euro na Váš účet. Korfu je turistický ostrov, což je trošku škoda, na druhou stranu všichni mluví anglicky, a domluvit se je jednoduché. Určitě jsem ráda, že jsem se sem podívala mimo hlavní sezónu, i díky tomu, že ceny byly ještě poměrně příznivé, brány k toaletám se teprve stavěly, a turistů tu bylo opravdu málo.