Olbia a Porto Istana, den ve městě i u moře

Olbia, čtvrté největší město Sardínie se nachází na severovýchodním pobřeží. Přístavní městečko, kam přijíždí trajekty a nákladní lodě z celé Evropy má velmi dlouhou historii a údajně se jedná o jedno z nejvíce multikulturních měst Sardínie.  

Olbia na Sardinii je fascinujícím městem s bohatou historií a různými kulturálními vlivy. Založeno Římany v 4. století př. n. l. jako “Civita”, stalo se klíčovým obchodním a přístavním centrem. Jeho archeologická naleziště a starověké památky, včetně římských lázní, připomínají bohatou historii. Olbia nabízí nádherné pláže, jako Pittulongu, a je rájem pro milovníky vodních sportů. Jeho tradiční sardinská kuchyně láká svěžími mořskými plody a pastou, a kulturní festivaly odrážejí místní tradice. Toto krásné město na východním pobřeží Sardinie si zachovává svou půvabnou atmosféru a přitahuje návštěvníky svou bohatou historií a přírodním krásami.

Přístavní městečko Olbia

Olbia je malé, skromné městečko. I přesto, že mě mnoho lidí od návštěvy města odrazovalo, mě osobně se líbilo. Jednou z nejvíce navštěvovaných památek je Bazilika Sain Simplico. Jedná se o jednu z nejdůležitějších starověkých památek severní Sardínie a svědčí o šíření křesťanství na ostrově. Je zasvěcen Svatému Simpliciusovi, prvnímu biskupu města a mučedníkovi za císaře Diokleciána.

Bazilika byla postavena ve dvou etapách – na konci jedenáctého století, a v druhé polovině dvanáctého století. Nachází se na malém kopci,kde se ve středověku pravděpodobně nacházel také soudní dvůr, biskupský palác a další budovy. Celkově se jedná o velmi jednoduchý vzhled, jak zvenku, tak zevnitř. U baziliky se nachází výborná kavárna, Latte e miele, kde mají skvělou snídani. Rozhodně doporučuji.

Pokud se vydáte od baziliky rovně a poté zahnete doleva, narazíte na Parco Fausto Noce. Jedná se o jeden z nejhezčích a největších parků Olbie, naleznete tu malý vodopád, můžete si zacvičit jogu a nachází se tu také fitness trasa, kdy Vám cedule říkají, co máte udělat za cvik. Park je velmi hezký, s příjemnými místy ve stínu. u nedalekého nádraží se pak nachází Antiche Rovine Romane, pozůstatky z dávných dob.

Přístav, co tu vidět?

Od nádraží se potom dostanete po hlavní ulici k přístavu, po cestě uvidíte dominantu města – Grand Hotel. Když se rozhodnete hlavní přístav po levé ruce vynechat, a dáte se cestou vpravo, dojdete k malinkému poloostrůvku, kde se nachází Museo Archeologico. Muzeum je zdarma, dostanete audio a dozvíte se všechno o historii Olbie a částečně také Sardínie. Když obejdete budovu, budete mít krásný výhled na přístav a záliv. Po cestě zpět do města půjdete kolem radnice a místní knihovny, obě budovy jsou velmi dobře udržované.

Ulice Corso Umberto je ulicí obchodů, kaváren a restaurací. Doporučuji si dát zmrzlinu v GAP, porce jsou obrovské a zmrzlina výborná. Ukrytý u ulici Via Cagliari se pak nachází katolický kostel San Paolo Apposto. Kostel byl postaven na troskách pohanského chrámu z římských dob. I přesto, že pravděpodobně pochází ze středověku, byl viditelně zrekonstruován na počátku devatenáctého století.

Olbia má velmi dlouhou historii, o které se dozvíte v Museo Archeologico a velmi hezky upravené ulice. Byla jsem příjeně překvapena atmosférou města a viděla něco víc, než jen přístav, do kterého jsem trajektem přijela před více než dvěma měsíci.

Olbia a historie

Olbia je město s bohatou historií, nacházející se na ostrově Sardinie, které má kořeny sahající až do antického Říma. Byla založena jako osada pod názvem “Civita” římskými dobyvateli kolem 4. století př. n. l. a stala se důležitým přístavem v oblasti. Během staletí prošlo Olbia různými vlivy a změnami vládců, včetně vlivu Byzance a následně pisánských námořníků. Později bylo město součástí Sardinského království a později Italského království. Dnes Olbia zůstává klíčovým přístavním městem a turistickým centrem s bohatou historií, která je stále patrná v jeho architektuře a kultuře.

Olbia a války

V průběhu historie prošla Olbia různými konflikty a válkami, především v důsledku své strategické polohy jako přístavního města na Sardinii. Během starověku, kdy byla Římskou říší, mohla být zapojena do římských vojenských kampaní. Také během středověku byla města na Sardinii často vystavena útokům různých nájezdníků a invazím, včetně saracénů a pisánských námořníků. Během druhé světové války byla Sardinie, včetně Olbie, obsazena nacistickým Německem a následně osvobozena spojeneckými vojsky.

Pláž Porto Istana

Odpoledne jsem poté strávila na pláži Porto Istana, která se nachází cca půl hodinky autobusem od Olbie (linie 5), lístek stojí 1,5 euro (jedna cesta), a autobus zastavuje přímo u pláže. Je tu východní a západní část, doporučuji jít trochu dál, kde není tolik lidí. Voda je čistá, písek velmi příjemný a je tu krásný výhled na ostrov Tavolara. Rozhodně doporučuji.

Jednou z nejatraktivnějších aktivit zde je potápění. Dno moře kolem Porto Istany skrývá bohatství korálů, ryb a dalšího podmořského života. Můžete si pronajmout potápěčské vybavení a zažít úžasnou podvodní dobrodružství.

Pro ty, kteří preferují suchou krajinu, je tu také možnost prozkoumat okolní kopce při turistice nebo cyklistice. Budete odměněni dechberoucím výhledem na pobřežní linii Olbie a okolní ostrovy.

Zajímavost na závěr: Název Porto Istana na Sardinii má historické kořeny. Slovo “porto” znamená “přístav” a “Istana” je pravděpodobně odvozeno od starého sardinského slova, které znamená “ostrov”. Tento název pravděpodobně odkazuje na geografickou polohu místa, které se nachází poblíž pobřeží a může být spojeno s nějakým blízkým ostrovem nebo zemí. Jméno tedy může být jakýmsi geografickým popisem tohoto přístavního místa.

Další města na Sardinii, která bych doporučila: Sassari, Oristano nebo Nuoro