Lodí do národního parku Asinara

Dříve ostrov známý pro své vězení, dnes přírodní chráněná oblast. Národní park Asinara zaujme nedotčenou přírodou a nádhernými plážemi. A určitě tu potkáte i nějakého toho oslíka.

Dnes se podíváme na jedno z nejkrásnějších míst Sardinie – na ostrov Asinara, který je zároveň Národním parkem. Tento úchvatný ostrov ležící v Tyrhénském moři je domovem nesmírně bohaté fauny a flóry, malebných pláží a fascinující historie. Ponořme se do toho společně a objevme všechno, co tento úchvatný národní park nabídne!

Návštěva tohoto národního parku je jako cesta do minulosti. Ostrov má bohatou historii, která sahá až do dob starých Řeků a římského impéria. Během své existence sloužil jako místo pro trestance, válečnickou pevnost i karanténní středisko pro nemocné.

Co se týče přírody, Národní park Asinara je domovem ohromující rozmanitosti fauny a flóry. Zde můžete spatřit vzácné druhy rostlin i zvířat, které jsou chráněny zákony Italské republiky.

Ale nejdůležitější atrakcí tohoto nádherného ostrova jsou jeho pláže! Jejich bleděmodrá barva vás okamžitě uchvátí a teplý písčitý pobyt na slunci bude tou správnou odměnou po dni straveném objevováním přírodních krás Národní

Národní park Asinara

Asinara je národní park na ostrově severně od Porto Torres, ze kterého se sem dostanete lodí za hodinu a půl. Nejlepší je vyrazit v 8:15, zpáteční cesta Vás bude stát dvacet euro. Plavenky koupíte na palubě. Přijedete do oblasti Porticciolo di Cala Reale, před sebou budete mít budovu Palazzo Reale, která bývala letním sídlem rodiny Savoy během pobytu na ostrově. Dnes slouží jako jakási multifunkční budova, je zde kancelář městské policie a jakási radnice. Po pravé straně potom uvidíte mapu ostrova a půjčovnu kol a autíček. Kolo stojí patnáct euro na den a je výhodné si ho půjčit.

Za plážemi na kole

Pláže na národním parku Asinara jsou jedinečné a nádherné. Tento malebný ostrov, který se nachází na severozápadě Sardinie, nabízí úchvatné pláže s jemným pískem a azurově modrou vodou. Ať už hledáte klidný odpočinek nebo dobrodružství ve vodních sportech, na Asinare najdete to pravé místo.

Doporučuji se vydat cestou vpravo a držet se hlavní silnice a neodbočovat moc často na přírodní cesty s kameny. Po cestě uvidíte několik pláží, z nich nejhezčí je asi Spiaggia di Cala Trabuccato. Městečko Cala d´oliva pak nabízí krásné výhledy, molo a také věž Torre di Cala d´oliva. Odsud se pak už poměrně jednoduše dostanete k Spiaggia Cala Sabina a Cala dei Ponzesi, dvoum krásným plážím.

Pláž Cala Sabina je sice hezčí, ale jak nás varoval jeden místní obyvatel, turisti přijíždějí v jednu a odjíždí ve tři. Proto je lepší se poté přesunout na Cala die Ponzesi, která je sice menší, ale nikdo tu zaručeně nebude. Cesta zpět je trošku náročnější, protože budete muset vystoupat jeden delší kopec, takže si doporučuji nechat časovou rezervu. Loď zpět odplouvá v šest.

Určitě se to dá na kole zvládnout za maximálně dvě hodinky, nám to trvalo něco málo přes hodinu. Na druhou stranu od přístavu (po levé straně) se nachází nemocnice pro želvy, o které jsem hodně slyšela, ale bohužel zavírá již o půl páté. Více zde o tomto centru pro mořské želvy. Je tu i hezké molo a výhled na lodě.

Z historie národního parku Asinara

Historie Národního parku Asinara je fascinujícím příběhem plným dobrodružství a proměn. Tato ostrov se nachází v Ligurském moři u severozápadního pobřeží Sardinie, a jeho historie sahá až do dávných časů. Ostrov byl kdysi domovem pro mnoho civilizací, včetně Řeků, Féničanů a Římanů. Později se stal útočištěm pro piráty, kteří zde tvořili své zázemí. V 19. století sloužil jako místo pro karanténu nemocných lidí a také jako vojenská pevnost.

Asinara ale nebývala vždy národním parkem. V roce 1855 byly místní rybáři nuceni opustit ostrov dle zákona Kinga Umberto, a byla zda vybudována zemědělská trestanecká kolonii. Některé rodiny, především obyvatelé Cala d´Oliva se rozhodli vybudovat nové městečko, které dnes známe pod názvem Stintino. Během první světové války bylo nuceno zůstat na ostrově cca 25 000 rakousko-uherských válečných zajatců.

Mnozí zemřeli na nemoc nebo hladověni a byli pohřbeni v masových hrobech. V osmdesátých a devadesátých letech došlo k transformaci na trestaneckou kolonii s vězením s maximální ostrahou. Pobývali tu jedni z nejnebezpečnějších teroristů a mafiánů. I díky tomu je dnes národní park téměř nedotčený. (Asinara se stala národním parkem v roce 1998, některé zdroje uvádí rok 1997)

Z flory a fauny

Oblast patří k tomu nejkrásnějšímu ze Sardínie, žije zde volně kolem 80 druhů suchozemských obratlovců. Mezi plazi se odhaduje kolem 11 druhů včetně želvy a  zmije. Mezi savci tu můžete potkat zajíce, lasičky, divoké prase, koně a albínského osla, který je typickým symbolem pro tuto oblast. Z flóry je tu 680 různých druhů, z toho 29 endemických. Vegetace má typické rysy středomoří.

Závěrem

Na ostrově je možné si zaplatit průvodce, který Vám ukáže vše důležité. Na druhou stranu, pokud si chcete prohlédnout ostrov sami, doporučuji si pronajmout kolo nebo se dostat na ostrov autem. Národní park Asinara se pyšní krásnou přírodou, průzračnou vodou, oslíky a bohatou historií. Je také poměrně neobjeven turisty, takže se jedná o velmi klidnou oblast.