Magisterské studium v Severním Irsku

Tento článek bude takové shrnutí toho, jak probíhalo mé magisterské studium, co jsem se naučila, a co bych doporučila lidem, kteří o studiu uvažují. Také bych chtěla vyzdvihnout mé profesory a jejich reakci na pandemii a fyzické zavření vysokých škol. O tom vše a více v dnešním příspěvku.

V době, kdy tento příspěvek píši jsem zrovna odeslala mou závěrečnou práci, která obsahovala 15 tisíc slov. Rozhodně se jedná o nejdelší a nejnáročnější práci, kterou jsem v rámci magisterského studia vytvořila. Ano, uvědomuji si, že práce v České Republice jsou delší, ale troufám si říci, že struktura a požadavky se poměrně liší.

Vezměme si to hezky po pořádku. Magisterské studium ve Velké Británii trvá zpravidla 12 měsíců. Více o tom, jak se na studium přihlásit si můžete přečíst zde. V rámci mého studia jsem studovala pouze devět předmětů. Nenechte se ale mýlit, studium bylo o hodně náročnější než bakalářské v Cardiffu (o tom více zde), i když z jiného hlediska.

Mnoho lidí, stejně jako já před rokem, si řekne: vždyť je to jen rok, to je super (čti lehký). Jedná se sice ‘pouze’ o 12 měsíců, ale o to víc je to náročnější. Půlku mého bakalářského studia jsem pracovala skoro na plný úvazek. U magisterského jsem zjistila, že to asi nebude možné. Vlastně dokážu veřejně přiznat, že pandemie mi dosti pomohla k tomu, abych to dostudovala.

V čem se magistr liší od bakaláře?

V čem se tedy studia liší? Vzhledem k tomu, že nás bylo ve třídě kolem dvou stovek, přístup byl mnohem více anonymnější. Rok je rozdělen na tři semestry – podzimní+zimní, jarní a letní. Jarní semestr je velmi krátký a v letním pouze zpracováváte svou závěrečnou práci. Studium se také liší tím, s jakými výsledky odpromujete. Abyste dosáhli na nejlepší stupeň, musí všechny Vaše známky být nad 65, a průměr nad 70. Pro to, abyste pokročili do dalšího semestru, musíte mít alespoň 50 bodů, u bakalářského studia je to 40. Jedna věc, která mě překvapila, protože se nelišila, byly skupinové práce. Osobně to bylo trošku zklamání, protože si myslím, že na magisterské úrovni by každý měl pracovat za sebe.

Tady je přehled mého magisterského studia na Královské Univerzitě v Belfastu trošku detailně.

Podzimní+ zimní  semestr

Consumer behaviour

Consumer behaviour neboli chování zákazníků pro mě byl předmět, který mi moc nedal. Určitě to znáte, profesor, který je sice fajn člověk, ale bohužel nedokáže dobře předat informace. Z mého hlediska byl také problém struktury předmětu, hodně se zaměřoval na historii. Na tento předmět jsme museli pracovat na našem projektu ve skupinkách, vytvořit marketingový plán pro společnost a pak tento plán prezentovat. Firma, kterou jsme si vylosovali my, se zabývá uměním a i přesto, že mě projekt bavil, tak jsem si musela vyhledat hodně informací sama, abych ho byla schopná zpracovat.

Finance

Taková ekonomika v kostce, jak bych předmět Finance nazvala, byl velmi náročný předmět, ale též zajímavý. Vedla ho profesorka, která je skvělá ekonomka, ale také úspěšná sportovkyně. Když jsem si jí dala do googlu, nestačila jsem se divit. Měla na nás velké nároky, a myslím, že právem. Abychom prošli tento předmět, měli jsme skupinovou práci a pak test, který měl většinovou váhu. Musím uznat, že jsem se bála, ale nakonec byl test udělán tak, aby ten, co se učil, tak ho udělal. Jednalo se taky o jednu z mých nejlepších známek, a určitě se předmět řadí k mým oblíbenějším.

Accounting

Účetnictví bylo velmi problematické. Skupinová práce a test, oboje na velmi vysoké úrovni. Vzhledem k tomu, že naše profesorka byla velmi zmatečná, nebyla jsem jediná, kdo zkoušku nezvládl. Za mě osobně předmět a účetnictví jsou věci, které doufám, už nikdy nebudu potřebovat, hold na to nemám hlavu.

Marketing Management

Jeden z nepřínosnějších předmětů s jasnou strukturou a hodně teorie kolem marketingu. Musím říct, že tento předmět mě hodně bavil, a i přesto, že jsme museli pracovat na marketingovém plánu ve dvojicích, tak mě to moc bavilo. Docela jsem si s tím pohrála, a soustředila se trošku i na kreativní stránku, a určitě se tu jednou tato práce objeví.

Jarní semestr

K jarnímu semestru bych chtěla říci dvě věci. Je krátký, zpravidla trvá od ledna do poloviny dubna. Za druhé, pandemie nás zasáhla všechny, ale ne tolik nás v Belfastu. I přesto, že univerzity byly jedné z prvních věcí, co zavřely, v Spojeném království se s lockdownem dlouho otálelo. Takže se nám zavřeli univerzity v polovině března, a tím pádem nás situace tolik neovlivnila. Také musím říci, že všichni profesoři byli velmi vstřícní, prodlužovali deadliny jak se dalo, a odpovídali na emaily naprosto poctivě. Nemůžu tedy říci, že bych měla zkušenost s pandemickou výukou na vysoké škole, ale jako studenta, který byl za půlkou svého studia, se mě pandemie po této stránce moc nedotkla.

Digital marketing

Marketing v mediálním světě, tak bych asi popsala tento předmět. Musím říci, že jsem se na něj hrozně těšila, ale byla jsem asi nakonec více zklamaná. Jediná opravdu užitečná věc byla, že jsme se naučili s Google Analytics. Také jsme měli poznat několik hostů z velkých Irských firem, kteří dělají marketing správně. Na druhou stranu jsme ale museli pracovat ve skupinkách po pěti až sedmi na společném projektu, a jak si dokážete asi představit, moc to nefungovalo. Zároveň k této práci měla být prezentace, která se ale kvůli koronaviru nakonec nekonala. Jako osobně jsem za to ráda.

Strategic Marketing

Tento předmět spolu s Marketing Management byl jeden z těch lepších předmětů. Oba byly vedeny velmi sympatickou profesorkou, oba měly hlavu a patu, a zajímavé projekty a eseje. I přesto, že tento předmět poměrně dosti ovlivnil covid, tak jsme vše zvládli online. Já například z bytů mých rodičů v Praze. Projekty byly sice částečně skupinové, ale výsledek práce posílal každý sám za sebe.

Research methods and techniques

Tato část studia nás měla připravit na psaní závěrečné práce a skládala se ze dvou částí – teoretické a praktické. Teoretická část byl tzv. take-home test, tedy test, který jsme dělali doma. A ano, mohli jsme používat podklady a materiály ze školy. Odůvodněno to bylo tak, že více než polovina studentů tento předmět minulý rok nezvládla. Praktická část pak byl tzv. proposal, který má jasně danou strukturu a účelem je napsat 2 000 slov o tom, jak bude vypadat závěrečná práce, jaké zdroje a podklady budou využívány atd. Tento předmět se nedá hodnotit objektivně, vzhledem k tomu, že je prostě povinný, u každého studia stejný, ať už studujete medicínu nebo drama.

International marketing

Hodně lidí si stěžovalo na International Marketing, ale za mě určitě velmi přínosný předmět. Ano, bylo tam mnoho nového, ale zase velmi zajímavého. A když si k výkladu člověk poctivě přečetl dané části doporučených knih a článků, tak tomu rozuměl. Líbil se mi i projekt, na kterém jsme pracovali, sice dal hodně práce, ale určitě se jedná o něco, na co jsme pyšná.

Letní semestr

MSc Marketing Dissertation

Práce, která má místo 15 kreditů hodnotu 60. Práce, která určí, jestli budete magistr nebo ne. V mém případě jsem musela napsat 15 tisíc slov. Na tuto práci máte zpravidla dva až tři měsíce, a každý týden máte nárok na konzultaci se svým tutorem. V mém případě jsem musela využít znalosti z Research methods a použít program SPSS Statistics. I když mě tato část děsila, nakonec byla asi nejzajímavější. Z toho, co jsem slyšela od známých a kamarádů, se práce liší především tím, že ve Velké Británii je více kladen důraz na praktickou část této práce. Pojmy, historie, vývoj, to jsou pojmy, které se v pracích moc nevyskytují, spíše na začátku obhajujete a vysvětlujete, proč práce má význam, a proč jste praktickou část udělali tak, jak jste jí udělali. Každá věta by měla mít význam, nějaké zdlouhavé vysvětlování a vyplňování prostoru se odrazí na horší známce.

Na závěr pár vět

Na začátku tohoto článku jsem Vám slíbila doporučení pro ty, kteří o studiu uvažují. Když pomineme téma Brexit a Covid, doporučila bych snad jedno. Vyberte si univerzitu, která bude vyhovovat Vám. Já studovala svého bakaláře na USW, kde jsem věděla, že bude kladen důraz na praktické využití a ne učení se nazpaměť knížky. Na QUB jsem ale šla s tím, že se budu muset naučit něco teoretického, ale bude tam i něco málo praktického. Čtěte pozorně popis oboru, to co se očekává, učí a jakým způsobem. A nebojte se toho, protože když jsem to zvládla já, tak to zvládnete taky.