Londýn očima žurnalisty

Londýn je moje oblíbené hlavní město jak jste si mohli všimnout. Už jsem napsala články o tom, co vidět v Londýně, jakou výzdobu mají o Vánocích na Oxford Street, a jaká zajímavá místa vidět. Dnes se podíváme na Londýn ale jinak, ne očima turisty, ale žurnalisty.

Tři roky žurnalistiky jsou skoro za mnou, a proto jsem se svým oborem vydala na závěrečný výlet do Londýna. Měla jsem možnost vidět hlavní město Velké Británie zase trošku jinak, mluvila jsem s žurnalisty BBC a Bauer media a dokonce jsem šla i do žurnalistického kostele. O tom vše a trochu více v dnešním článku.

Fleet Street

Začněme tedy ulicí, kde to vše začalo. Ne tedy vše, ale přinejmenším tisk novin. A sice na ulice Fleet Street, která se nachází v samém středu Londýna. Uice byla pojmenovaná po řece Fleet (která tudy protékala ve středověku) a jedná se o jednu z nejstarších ulice Londýna. Vydávání začalo na začátku 16.století, kdy byla založena první tiskárna Shoe Lane. Prvním tištěným deníkem byl Daily Courant. Až do 80.let 20.století zde sídlily největší britské noviny jako například Daily Mail, Sun nebo Reuters. Přesun médií do méně centrálních částí Londýna odstartoval Rupert Murdoch, který přesunul The Time a The Sun do Wapping, části ve východním Londýně, aby unikl vlivu ostatních novin.

 

V horní části Fleet Street se na nachází Royal Courts of Justice (Královský soudní dvůr). Sídlí zde nejvyšší soudy Anglie a Walesu. Soudní místnosti jsou volně přístupné veřejnosti, a můžete se podívat i na soudní proces. Budova je odrazem viktoriánské gotiky a určitě stojí za to, se podívat dovnitř. Nachází se tu přibližně 1000 místností, 35 chodeb a 19 soudních síní.

V dolní části ulice se nachází St Brides Church, kostel založen již v 6.století. Díky tomu, že se nachází právě na Fleet Street, je spojen s žurnalisty a tiskem. Říká se, že se sem žurnalisté chodili modlit, zajímávé je, že je druhým nejvyšším kostelem Londýna, pouze St Paul’s katedrála je vyšší. Interiér kostela není moc zajímavý, co ale překvapí, jsou jména na lavicích. Jedná se o žurnalisty, kteří zemřeli, když byli ve ‘službě’.

S ulicí Fleet Street je spojeno také několik historických hospod a
vinných barů. Pravidelními návštěvníky byli i autoři jako Mark Twain, Alfred Tennyson nebo Arthur Conan Doyle. Ye Olde Cheshire Cheese je jedna z nejstarších hospod Londýna, která byla z velké části zničena v polovině 17.století, ale byla přestavena. Punch Tavern je hospoda pojmenována po stejnojmenném časopisu. Nachází se na místě, které proslulo svými giny a whisky, jejichž nabídka je tu opravdu vyjímečná. Posledním místem, kam zajít na drink je El Vino. Jak už název napovídá, zde si vyberete výborné víno, které je dováženo ze Španělska, Portugalska a Jižní Ameriky.

BBC New Broadcasting House

Není pochybu o tom, že BBC vládne Britskému zpravodajství. V BBC ‘Novém zpravodajském domě’ se nachází jak BBC Broadcasting House in Londontelevize, tak radio. Pokud jste se někdy dívali na BBC zprávy, mohli jste si všimnout, že některé rozhovory s odborníky nebo novináři se natáčejí právě v BBC, kde vidíte žurnalisty a celou redakci v pořadí. Přízemní patro je věnováno právě televizi. Urpostřed se nachází dlouhý zakulacený stůl, kde se nachází žurnalisté, kteří rozřazující důležitost zpráv. Na jedné půlce se zabývají zahraničními, na druhé britskými zprávami. V samotné místnosti se pak nachází desítky dalších stolů, a celé to vypadá jako velké mraveniště. Celkově se v budově nachází 60 editačních místností, 36 rozhlasových studií, a třeba i tzv Live Lounge, z jejích prostor se vysílají živě na BBC 1 Radio živé koncerty celebrit, které můžete i vidět na BBC Radio 1 Youtube kanálu. Speciální pouze politické zpravodajství zde ale nesídlí, to najdeme na 4 Mill Bank ve Westminsteru, kde se nachází politická redakce.

BAUER MEDIA

V Londýně jsem navštívila také stanice, které spadají pod Bauer Media. Jedná se o malou budovu, kterou byste si asi na první pohled nespojili s rádii jako je Kiss, Magic nebo Hits. Zajímavé je, že i přesto, že celkově je budova vevnitř poměrně stísněna, vybavení je tu opravdu špičkové a troufám si tvrdit, že lepší než v BBC.