Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou se nacházejí kousek od Prahy. Já jsem se tam vydala, protože i když je pandemie, občas člověk přeci jenom potřebuje ven na čerstvý vzduch. A proč si u té příležitosti neprohlédnout další kousek České republiky.

kostel Kralupy nad VltavouKralupy nad Vltavou je destinace na takový půldenní odpočinkový výlet, pokud si vezmete kola, tak i na delší dobu. A že jsem těch kolařů potkala opravdu mnoho. Nedá se říci, že by tu bylo nějaké velké centrum, ve středu města se nachází Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Svatého Václava, který byl v době mé návštěvy zavřený. U něho se nachází socha Josefa Švejka, která měla na jaře 2020 poctivě nasazenou roušku. Kousek od kostela se nachází most T.G.Masaryka.

Kralupy nad Vltavou příroda v okolí vyhlídky

Trocha historie

Zajímavá je vyhlídka Hostibejk, ze které jsou Kralupy nádherně celé vidět. Kralupy se bohužel staly obětí náletů za druhé světové války, a sice v březnu roku 1945. V tomto období bylo město obsazeno Němci. Cílem Amerického náletu byla rafinerie minerálních olejů, bohužel po vznícení zbylé nafty v jedné z věží rafinerie kouř zahalil celé město. Bomby padaly tedy naslepo, zahynulo 245 lidí, a město bylo značně poškozené. Na vyhlídce Hostibejk stojí pomník obětem 2.světové války, který připomíná další tragickou událost. A sice událost 7.května 1945, kdy při ústupu Němci zastřelili 7 kralupských občanů. Dále zde nalezneme protiletecký bunkr, do kterého se ale nedá vstoupit. Z vyhlídky je opravdu nádherný výhled na celé město a okolí, a je také vidět ten kontrast města a přírody.

Hrob Jaroslava Seiferta

Zajímavostí v Kralupech je také hrob Jaroslava Seiferta. Dle plánku na začátku hřbitova je lehké ho nalézt. Hřbitov se nachází na kopci, můžete sem dojet autem nebo dojít (druhou možnost osobně nedoporučuji). I když se to nezdá, Kralupy jsou taková destinace, která sice není ničím úplně výjimečná, ale také neurazí. Takže pokud chcete vypadnout na chvilku z Prahy, doporučuji.