Kam se podívat v centru Cardiffu?

Tři roky jsem strávila v hlavním městě Walesu, v Cardiffu. I přesto, že jsem si myslela, že bude větší, nakonec jsem byla ráda, že jsem všude mohla dojít pěšky, protože hromadná doprava tu není moc dobrá. 

Jako vždy u mých průvodců městy, dnes se podíváme, kam zajít, kam ne, kde si dát kafe a protože jsem tu žila, tak i pár tipů a poznatků ze života v Cardiffu. Protože jsem tu ale žila opravdu dlouho, rozdělím Cardiff do tří článků. Dnešní se bude věnom centru. A sice se zaměříme na hrad a okolí, Mary Street, knihovnu, ale podíváme se i na to, kde nakoupit, a co dělat, když prší.

Cardiff CastleCardiff Castle Wales from outside

Začněme tedy ‚nejvýznamnější‘ památkou Cardiffu, a sice Cardiffským hradem. Pokud máte rádi české hrady a zámky, budete vcelku zklamáni. Aspoň já jsem tedy byla. Z hradu toho totiž moc nezbylo. Uvidíte menší ‚pevnost‘, ze které je poměrně hezký výhled, můžete se projít dokola kolem hradeb a nahlédnout do apartmánů. Pokud se chcete podívat do zahrad nebo nejluxusnějších apartmánů, musíte si připlatit. Pokud žijete nebo pracujete v Cardiffu, můžete získat Castle key, který Vás opravňuje ke vstupu zdarma po celý rok. Hrad je místem pro festivaly a různé společenské události, konají se tu také svatby.

Troška historie

Hrad byl postaven v 11.století a sice na základech kdysi římské pevnosti. Když budete stát před vchodem a podíváte se na hradby po pravé ruce, uvidíte tu právě pozůstatky, které poznáte tak, že mají odlišnou barvu. Hrad byl několikrát přestavován důsledkem mnoho napadení v rámci Anglo Normanského konfliktu a v 13.století byl ho dostal do rukou Lord Warwick, který zahájil rozsáhlé práce. Zajimavé je, že v 17.století málem došlo k destrukci hradu, ale přežil skotskou invazi.Marquess Bute se pak zasloužil v 19.století o rozsáhlý park kolem hradu, po něm pojmenovaném Bute Park.

Bute Park

Bute Park je poměrně velký park táhnoucí se na sever. Protéká jím řeka, a později na něj navazují další dva parky. Jedná se o skvělé místo na odpočinek, na jízdu na kole, nebo se jen tak projít. Zajímabvostí je, že pokud půjdete do parku od hradu, na hradbách se nacházejí sochy zvířat.

inside look into the victorian arcades in Cardiff

Mary Street

Od hradu máte několik možností, jak projít město, my začneme na Mary Street. Tato ulice je také známá jako ‚ta ulice s vlajkami‘, protože pokud se neděje nějaká velká událost jako rugby, nebo nejsou Vánoce, budou tu vyvěšené velšské vlajky. Mary Street je ulice, kde jsou především bary a hospody. K těm nejznámějším určitě patří The Alchemist, kde dostanete drinky, ze kterých se kouří. Slug and Lettuce, který byl nedávno přestavěn z dřívější Missouly a Walkabout.

Royal Street a Castle Arcade

Pokud si ale chcete dát například radši kafíčko, doporučuji Barker, což je kavárna v High Street Arcade, které se nachází hned na začátku ulice po pravé straně. V Castle Arcade najdete také obchůdek Fabulous Welshcakes, pokud byste chtěli ochutnat prvý velšský dezert. Viktoriánské arkády jsou v Cardiffu velmi pěkné a zachovalé, nacházejí se tu kavárny a malé nezávislé obchůdky, a v zimě krásná výzdoba.

Cardiff Central MarketCardiff indoor market with fresh fish, vegetables and crafts

Po levé straně o kousek dál najdete Cardiff Central Market. Jedná se o další z Cardiffských viktoriánských staveb, a najdete tu především čerstvou zeleninu, ovoce, ryby, ale také pouliční jídlo, suvenýry, gramofonové desky a více. Zajimavostí je, že na tomto místě původně stála šibenice a tržiště bylo otevřeno až na konci 19.století. Určitě se podívajte na balkon, který se nachází kolem dokola a uvidíte krásné hodiny, které se nacházejí uprostřed.

Principality Stadium

Pokud se na první křižovatce dáte doprava, uvidíte také Principality Stadium, což je největší stradion ve Walesu, konalo se tu finale Premier Legue, pořádají se tu koncerty a právě mezinárodní turnaje v rugby, mezi nejdůležitější patří určitě Six Nations. Do stadionu si můžete koupit i vstupenku mimo akce a nechat se provést. Je z něho hezký výhled na město a v přízemí se nacházejí trofeje a salonky, které jsou hezké.

Royal Arcade

Po levé ruce dále po Mary Street pak budete mít Royal Arcade s Uncommon Ground Coffee Roastery, což je také pěkná a netradiční kavárna. Nachází se tu také obchůdek Pen Paper, což je skvělé papírnictví a nejstarší prodejna gramofonových desek na světě – Spillers Record. Royal Arcade jsou mé oblíbené i díky obchůdku Wally’s Delicatessen, kde se nachází mimo jiné pult se sýry, salámy a olivami, stejně tak jako mnoho druhů delikates z celého světa, a různé druhy piv.

Na konci Mary Street po pravé straně je Prince of Wales, což je typická Britská hospoda, pod frančízou Wheterspoon. Je zajímavá ale tím, že to původně bývalo divadlo a vevnitř je pouze velmi málou přestavěná. Na úplném konci konci po levé straně jsou Wyndham Arcade, kde je kavárna Waterloo Tea.

Mill Lane

Ulička Mill Lane spojuje Mary Street a ulice The Hayes, na jejímž konci se nachází knihovna. Mill Lane je spojena halvně z bary a kluby jako je Peppermint, La Mocha, Soda a Ten Mill lane, po pravé straně se tu nachází Cardiff Marriott Hotel, ve kterém jsem pracovala a Wagamama.

Cardiff Library from outsideCardiff Central Library

Cardiff Central library je největší Cardiffská knihovna, která se rozprostírá na několika patrech. Doporučuji vyjet výtahem až do nejvyšší patra a užít si hezký výhled na celou ulici. Pokud se podíváte mírně doprava, uvidíte obchodní centrum St David’s, ale také jedny z nejdražších bytů v Cardiffu. Kartičku do knihovny si můžete zřídit zdarma, nachází se tu wifi připojení a je to takové hezké klidné místo Cardiffu. Před knihovnou se nachází jaké si moderní umění, jedná se o kruh, který měl údajně svítit v noci, ale někde se stala chyba.

St David’s

St David’s je obchodní centrum, které když se podíváte na mapu, se táhne prakticky celým městem. Navazuje na něj také John Lewis, který stojí trošku samostatně a na druhém konci najdete Marks and Spencer, Debenhams, ale také Primark. Nejlépe se dostanete do obchodního centra právě z ulice The Hayes, která bude naším dalším cílem, nebo z ulice Queen’s Street, o které budeme mluvit za chvíli. V obchoďáku ale najdete vše o hračkářství, oblečení, bot, po jídlo a kávu. Narozdíl od arkád jsou tu ale pouze mezinárodní značky.

The Hayes a Working Street

Pokud se otočíte zády ke knihovně a půjdete pořád rovně, půjdete ulicí The Hayes, která dále pokračuje jako ulice Working Street a dovede Vás zpátky ke hradu. Je souběžná s Mary Street, jedná se ale spíše o takovou lepší nákupní ulici Cardiffu. Není to úplně Pařížská v Praze, ale najdete tu dražší a prestižnější značky jako například Reiss, Hugo Boss nebo Michael Kors. Opodál stojí socha Johna Batchelora, který býval starostou města. Po pravé straně uvidíte nenápadnou St. David’s Hall, což je sál, kde se konají různá předávání cen nebo například moje promoce. Budova po levé ruce, kterou byste normálně minuli, protože není ničím zvenku zajímavá, je Cardiff Story Museum, kam se můžete podívat zadarmo a nachází se tu různé výstavy a je tu restaurace. Poslední budovou, která stojí za zmínku je kostel – St John The Baptist City Parish Church, který byste uprostřed města určitě nečekali. Vstup se sem platí, kromě bohoslužeb, kdy je samozřejmě zadarmo.

Queen’s StreetCardiff Museum

Jak už jsem naznačila dříve, došli jsme zase znovu skoro k hradu. A je na čase si projít nákupní ulici Queen’s Street, která se nachází po naší pravici. Abych pravdu řekla, Queen’s Street není mou oblíbenou ulicí, není tu prakticky nic zajímavého, kromě obchodů, a velmi často tu potkáte mnoho bezdomovců.

Cardiff Museum

Co ale stojí za návštěvu, pokud je jeden z těch otravných deštivých dnů, je Museum. K museu se dostaneme první ulicí vlevo z Queen’s Street, když projdete kolem hotelu Hilton, podejdeme podchodem a pak se dáme vpravo. Nenechte se zmást, po levé straně je soud, na kterém jsem strávila mnoho času, během svého studia, vpravo je pak museum, kde se nachází trvalé výstavy živočichů a velšských pozůstatků, ale občas je tu i nějaká zajímavá výstava například dinosaurů, Leonarda da Vinci atd.