Jede se do Blavy

Zpívají o ní Chinaski, utahují si z ní lidi na internetu aneb metropole bez metra a jezdí se tam dívat na Čumila. To a více v dnešním speciálu o roztomilém hlavním městě, Bratislavě.

Existuje spousta zemí a měst, kde jsem již byla. Některé jsem navštívila i několikrát. Kam jsem se ale podívala poprvé, po dvaceti dvou letech (ano ostuda) byla Bratislava. A jako vždy u hlavních měst, přináším Vám doporučení na místa, která stojí za to navštívit i pár poznatků o hlavním městě našich sousedů.

Troška nudy na začátek

Začněme tentokrát trošku obecněji. A sice troškou dávky z informačního letáčku. Bratislava je od roku 1993 (jej, překvapení) hlavní město Slovenské republiky s půl milionem obyvatel. Od roku 2004 je součástí EU. Je jediným hlavním městem na světě, které se nachází na hranici tří států – Slovenska, Rakouska a Maďarska. Co je skvělé na Bratislavě je, že díky památkám položeným blízko sebe, se dá prakticky všude dostat pěšky. v Bratislavě jsou dvě informační centra, jedno na Hlavním nádraží, kam jsem přijela vlakem, a druhé pak ve středu města na Primaciálném náměstí. (Zároveň se omlouvám všem slovenským čtenářům, pokud Vaše názvy špatně skloňuji). Tak to by bylo trošku něco na nudný úvod, a pojďme se konečně podívat na ty památky.

PAMÁTKY
Bratislavský hradBratislavsky hrad

Symbol Bratislavy stejně tak jako u Prahy nalezneme na kopci. Kde jinde taky hrad hledat. Původně se jednalo o sídlo
panovníků, dnes tu ale prezidentka Slovenské republiky nesídlí. Je z něho krásný výhled na řeku a UFO, stejně tak jsou hezké zahrady a celý hrad, který rozhodně překvapí svou výškou.

 

Katedrála Svatého Martina

Gotický kostel z 15.století se nachází jen kousek pod hradem. Jeho věž uvidíte odkudkoliv, jedná se určitě o dominantu města. Zlatá ulička byla v době mé návštěvy uzavřená, ale třeba se Vám poštěstí a bude znovu-otevřena.

Stará radnicaStará radnica

Stará radnica je takové neoficiální centrum města. Je krásně nasvícená v noci, ve dne si jí můžete ale také vyfotit, když před ní nebudou davy turistů. Náměstí, na kterém se nachází je upravené, s fontánou, ale přeci jenom je Staroměstské náměstí v Praze o trošku jiná liga.

Michalská brána

Jediná zachovaná brána městského opevnění ze 14.století je Michalská brána. Je to brána, ke které vedou snad všechny cesty. Ve věži se dnes nachází Muzeum zbraní, můžete vystoupat na ochoz a projít se s výhledem.

Sidlo prezidentky Slovenské Republiky v BratislavěGrassalkovichov palác

Sídlo prezidentky republiky s velmi zajímavými zahradami. Mimo nádherně červených květin se tu také nacházejí stromy, které byly zasazeny prezidenty, kteří navštívili Slovenskou republiku.

Modrý kostolModrý kostel v Bratislave

Modrý kostol je dost zvláštní věc, ale určitě jedna z těch atrakcí, co prostě musíte vidět. Kostel je opravdu světle modrý a připomíná film od Disneyho. Nemůžu si pomoct, ale modrá a kostel k sobě moc neladíů Je bohatě a detailně zdoben a v jeho okolí se nachází budovy, které byly postaveny ve stejném stylu (ale jiné barvě).

SlavínSlavin in Bratislava

Vyšplhat na Slavín dá trošku práce. Můžete jít buď klikatou cestou nebo se rozhodnout pro schody, které jsou náročnější, ale kratší cestou. Slavín je vojenský památník, je tu pochovaných 6845 vojáků Sovětské armády, kteří padli při osvobozování Bratislavy za druhé světové války. Slavín je vidět odevšud, a ze Slavína taktéž. Prostě tu máte město jako na dlani

Vyhliadková věža UFOUFO Bratislava

V Bratislavě je několik možností, odkud se podívat na město. Z Michalské brány, radnice, Kamzíku (který se nachází severně od Bratislavy) nebo právš z vyhlídkové věže UFO, pro kterou jsme se rozhodly my. Rozhodně to nebyla špatná volba. Nahoru se svezete výtahem, a pokud si sednete do restaurace, tak se s vámi bude pomalu otáčet a vy tak uvidíte Bratislavu ze všech stran. Pokud vyjdete pár schůdků na vyhlídkovou plochu, určitě Vás (jako i mě) překvapí, že je nekrytá. Máte tak ničím nerušený výhled na Bratislavu a nemusíte se bát těch umatlaných sklech na Vašich fotkách nebo odrazů.

Slovenský rozhlas

Pokud se chcete podívat na opravdu ošklivou budovu, doporučuji Slovenský rozhlas. Jedná se o budovu ve tvaru otočené pyramidy a přísahám Vám, že jsem takovouhle budovu ještě v životě neviděla.

Čumil

Bratislava má mnoho soch, ale moje oblíbená je Čumil. Čumil je socha vylézající z kanálu, která čumí. Další sochou je například socha  Schöne Náciho hned u náměstí se Starou radnicí.

Kam z Bratislavy na výlet?
Devin near Bratislava

Nabízí se spousta míst, záleží dosti na počasí. My se vydali na Devín a na poloostrov Danubiana. Obě místa bych vřele doporučila. Devín je hrad nacházející se kousek od Bratislavy, pohodlně se sem dostanete autobusem z autobusové stanice u mostu SNP (Slovenského národního povstání). Jedná se o velmi rosáhlý hrad, rozhodně nečekejte jen nějakou ruinu, nachází se tu spousta expozic a nekonečné výhledy na okolní krajinu.

Danubiana Meulensteen Art Museum je muzeum nacházející na poloostrově také nedaleko Bratislavy a osloví milovníky novodobého umění. Je zde velká výstava soch venku, a pak také spousta expozic vevnitř. Já tu byla sice za špatného počasí, ale vůbec to nevadilo, lehce tu strávíte dvě hodiny a více, líbit se bude i dětem.

Na závěrDanubiana Art Museum outside sculpture

Na závěr pár poznatků. Za prvé Bratislava mi přijde mnohem čistší a upravenější než Praha. Ano, je menší a o hodně. Ano není tu metro. Jsou tu ale příjemní lidé a občas jim prostě nerozumíte. I když jsme bývali jedna republika. V Bratislavě se v létě nacházelo na mnoha místech v centru takové příjemné kropičky, které osvěžují. A nachází se tu i pitka s pitnou vodou, i když ne mnoho. Takže netřeba kupovat plastové láhve s vodou.

Mají výborná pekařství a mnoho útulných kavárniček a bister, tolik jich podle mě v Praze nenajdete. Na druhou stranu se tu nenachází kávové řetezce a ani moc fast-foodové řetezce. Za to palec nahoru. Celkový dojem z Bratislavy je dobrý. Město se mi líbilo a určitě bych se tam chtěla někdy podívat znovu.