Erasmus byla vždycky věc, co jsem chtěla zkusit. Bohužel moje univerzita nenabízí mnoho míst, a proto jsem si z nabídky nevybrala destinaci a univerzitu, která by mě lákala. Rozhodla jsem se ale vydat na Erasmus stáž na Sardínii, do tiskové kanceláře Univerzity v Sassari.
Začátek (dlouhé) cesty
Vyrazit do zahraničí na stáž byl pro mě trošku oříšek. V tomto článku Vám přiblížím, jak se dostat na stáž jako vysokoškolský student pomocí programu Erasmus plus a webové stránky Erasmusintern.org .Trošku bych Vám chtěla přiblížit, jak to vlastně funguje. Pokud si ale chcete přečíst pouze praktické rady a tipy jako jsou dokumenty, komunikace s univerzitou, grant atd., přeskočte na kapitolu ‚dokumenty před pobytem‘. Tahle část bude totiž o tom, jak jsem internship našla já. A jak jsem se dostala až k tomu, že tam opravdu jedu.
Vzhledem k tomu, že jsem před rokem hlásila na studijní pobyt do Kanady a díky mé univerzitě to nevyšlo, rozhodla jsem se tentokrát vzít věci více do svých rukou. Na stránce Erasmusintern, která je oficiálně doporučena Erasmem+ programem, jsem si našla stáž na Sardínii na tři měsíce. Poslala jsem svůj životopis a motivační dopis již v září a během dvou týdnů jsem dostala kladnou odpověď. Byla jsem tedy domluvena s Italskou stranou, která mi poslala můj Learning Agreement, což je vlastně takové potvrzení o tom, co budete zhruba na stáži dělat, jak dlouho, zdali musíte umět jazyk dané země (v tomto případě italsky) atd…
Moje domovská univerzita a problémy
Trvalo MĚSÍC, než jsem dostala podpis mé univerzity? Proč? Protože moje Erasmus stáž koordinátorka ten papír v životě neviděla a do telefonu své kolegyni řekla, že neví, co se mnou dělat. Každopádně jsem se nevzdala. A v říjnu 2017 vše vypadalo dobře. Kdykoliv jsem ale zavedla řeč s mou univerzitiou na téma Erasmus grant, bylo mi řečeno, že na to je času dost.
Na konci března jsem dostala email, že můj learning agreement je nečitelný. Ten learning agreement, který jsme domluvili v říjnu. Vzhledem k tomu, že tu nechci rozebírat kolik emailů a osobních schůzek mi trvalo, než Britové začali něco dělat, řeknu jen toto: po pěti měsících jsem opravdu nebyla ochotná psát Italům, že potřebuju nový dokument. A tak jsem to vyřešila po svém a nakonec to skoro vypadalo, že vše půjde po másle.
To bych ale nebyla v Británii, aby se nevymyslel jiný problém. Tentokrát se jmenoval „stáž kterou sis vybrala je nebezpečná“. Přijde Vám to absurdní? Mně ano. Ale čekala jsem nějakou takovou výmluvu, proč bych nemohla jet. Vzhledem k tomu ale, že moje stáž byla na Sardínii, ne na Blízkém Východě, a ještě přímo na univerzitě, i tento argument jsem úspěšně zvládla.
A tak jsem konečně dostala tunu dokumentů na vyplnění včetně Grant Agreement. Také jsem musela udělat OLS což je povinný jazykový test.
Erasmus stáž, dokumenty před pobytem
Pojďme si říct více o papírování a dokumentech, které budete muset před Erasmus stáží zařídit. K tomu, abyste mohli odjet na Erasmus stáž, musíte být buď studentem vysoké školy nebo maximálně dvanáct měsíců po skončení. Celý proces je poměrně jednoduchý, trochu záleží i na Vaší domácí univerzitě, jaké má zkušenosti a jak rychle dokáže celý proces urychlit.
Já si našla stáž na erasmusintern.com, což je i oficiálně doporučované stránka programem právě programem Erasmus+. Různé organizace sem přidávají své nábídky, Vy pouze zadáte do jaké země chcete, jaký obor a hledat. Ale nemusíte zadávat také vůbec nic a jenom prolistovávat aktuálními nabídkami. Vybranou organizaci poté oslovíte, kontaktní údaje i požadavky jsou uvedené v nabídkách.
Zařizování Learning Agreementu
Pokud dostanete kladnou odpověď a jste na projekt přijati, jedna z prvních věcí, kterou budete muset vyplnit je tzv. Learning agreement (část Before the mobility). Tam je upřesněno, co budete dělat, kolik hodin týdně, jaké jsou požadavky na zvládnutí jazyka, zda budete požadovat kredity, nebo děláte stáž dobrovolně atd. Learning agreement musí být podepsán jak organizací, pro kterou budete pracovat, tak také vaší školou, a samozřejmě Vámi. A to je ten moment, kdy přichází do hry Váš Erasmus koordinátor. Váš Erasmus koordinátor by Vám měl pomoci s tím, zdali můžete dostat za stáž kredity, zda Vám může být nabídnut jazykový kurz, kdy budete moci odjet atd. Nebojte se ptát, na druhou stranu, občas budete vědět více než Váš koordinátor, pokud se nacházíte na univerzitě, která nemá s Erasmus stáží mnoho zkušeností, jako například ta moje.
Finance
Po podepsání Learning agreementu už se jen se svou školou musíte domluvit na tom, zda budete chtít Erasmus grant, popřípadně, kolik Vám mohou dát. V mém případě se o tom nedalo moc diskutovat, každá škola má svůj vlastní rozpočet, v mém případě jsem dostala 430 euro na měsíc. Někdy to bývá i více, dosti záleží na univerzitě a také zemi, kde studujete a zemi, do které jedete. Já například jako student na Britské škole dostávám méně, než kdybych studovala v České republice. (Země jsou rozděleny do tří skupin podle očekávané úrovně života. Celý výpočet je poměrně složitý, ale v průměru můžete očekávat právě mezí 300 až 600 euro na měsíc)
Žádání o grant
Erasmus grant agreement, tedy smlouva o grantu je jedna z těch částí, co si musíte přečíst poctivě. Vyplňujete své bakovní údaje, což se může zdát jako ta nejdůležitější část, ale není. Je zde uvedeno, za jakých podmínek dostane svůj grant, zdali dostaneme 100 procent hned na začátku, nebo Vám bude poslán ve dvou splátkách. Ve většině případů se bude jednat o druhou možnost, kdy 80% celkové částky dostanete na začátku po odeslání potvrzení o tom, že jste přijeli.Druhou část, tedy zbytek, dostane po záverečném jazykovém testu, odeslání potrvzení a after the mobility (část learning agreement), že jste stáž skutečně úspěšně dokončili v čase, který byl stanoven. Přečtěte si velmi pozorně, co je v Grant agreementu uvedeno. Jsou tam opravdu důležité údaje, které se můžou trochu lišit od toho, co jsem právě popsala.
Jazykový test
Předtím, než odjedete na pobyt, je nutné udělat si jazykový test, tzv. OLS, který se skládá z poslechu, porozumění textu, gramatiky a doplňování vhodných slov. Odkaz na ten test Vám zašle univerzita cca dva týdny před plánovaných odjezdem. Odkaz bude na oficiální stránku OLS, kde vyplníte registraci a po vyplnění testu se Vám ihned ukážou výsledky a budete si moci stáhnout cerifikát. Ten pak odešlete svému Erasmus koordinátorovi jako potrvzení (i přesto, že Vaše univerzita bude informována o tom, že jste test udělali, odešlete certifikát svému koordinátorovi abyste předešli problémům).
A to je vše, co za dokumenty budete potřebovat před odjezdem!
Dodatek: Vaše univerzita Vás může požádat o vyplnění dalších dokumentů, mě například požádala o vyplnění Risk Assesment. Také je možné, že budete všechny dokumenty muset odesílat na víc emailových adres – napříkald koordinátorovi, ale i Erasmus office. Toto vše by Vám mělo přijít černé na bílém od Vašeho koordinátora, pokud ne, komunikujte pouze s ní/ním.
Check list – co zařídit před Erasmus Stáží?
- Learning agreement – část Before the Mobility – podepsáno Vámi, domovskou univezitou, hostitelskou organizací
- Erasmus grant agreement
- Jazykový test OLS
- vše ostatní navíc, o co Vás univerzita požádala
- -> VŠE POSLAT NA PŘÍSLUŠNÉ EMAILOVÉ ADRESY
Pokud jste dočetli až sem a zajímá Vás, jak jsem se na Sardínii měla, klikněte sem.