Dublin na otočku

Dnešní cílem na jednodenní výlet bude Dublin, hlavní město Irska. Podíváme se po všem důležitých památkách, přejdeme most Ha’Penny a dáme si Guinness.

Pro větší přehlednost, jsou následující památky a turistické atrakce seřazeny jako okružní cesta po městě, abyste si je lehce našli na mapě. Já osobně mám ráda fyzické mapy, jednu takovou si můžete vyzvednout v informačním centru, které se nachází na konci ulice O’Connel, která bude naším výchozím a konečným bodem.

O’Connell Street

Oconnell street in DublinHlavní dopravní tepna O’Connell je zároveň největší nákupní třídou Dublinu. Pokud budete cestovat z letiště a nevíte, kde vystoupit, doporučuji na začátku této ulice, kterou určitě poznáte díky tomu, že tu jezdí tramvaje a uprostřed náměstí se nachází 121 metrů vysoká věž The Spire of Dublin. . Ulice je dlouhá půl kilometru a najdete zde mnoho obchodů s oblečením i občerstvení. Mimo jiné se tu nachází také hlavní pošta (General Post Office), mnoho památníků a soch irské historie – z nejvýznamějších socha Daniella O’Connella, po kterém bylo náměstí pojmenováno, socha Williama Smith O´Briena, irského nacionalistu nebo socha irského katolického reformátora a propagátora abstinence Theobalda Mathewa. Na konci ulice naleznete na pravém rohu informační centrum, kde si můžete vyzvednout zadarmo mapu Dublinu a informovat se o organizovaných prohlídkách města. Na konci O’Connell Street dojdete k řece, kterou lemuje stejnojmenný most, který je zajímavý tím, že jeho šířka je větší než jeho délka.

GPO Witness History

GPO Witness History je nová stálá návštěvnická atrakce pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o historii Dublinu a Irské republiky. Vrátíte se v čase do roku 1916 do doby velikonočního víkendu a budete svědky povstání, uvidíte jaké byly jeho následky a jak se Irsko vyvinulo od té doby. Celá atrakce je velmi interaktivní díky dotykovým obrazovkách, videozáznamům a audiovizuálním a zvukovým efektům. Otevírací doba je každý den od devíti do půl šesté, vstupenky lze koupit se slevou online.

Confession BoxConfession box bar in Dublin

Confession Box je hospůdka, ale není to ledajaká hospůdka. Jak už název sám napovídá, na tomto místě se dozvíte spoustu věcí. Historie jména sahá do doby irské války za nezávislost (1919-1921). Během tohoto konfliktu docházelo k exkomunikaci (vyloučení ze svátostného společeství církve, tedy z možnosti přijímat a udělovat svátost. Jedná se o jeden z nejtěžších trestů používaný církvemi). Mnozí z těch, co byli exkomunikováni se dostali právě do této hospody, kde přijali přijímání od kněží z nedaleké katedrály. V roce 1793 byla budova rodištěm Dionysia Lardnera, známého vědce a ekonoma. O mnoho let později vlastnil tuto budovu Michael O ‘Flanagan,který spolu se svým mladším bratrem reprezentovali Irsko ve fotbalu a rugby. Hospoda se proto přejmenovala na ‘O’Flanagan’s’. Dnes už je hospůdka známá především díky Guinnessu a pro její populární večer se živou hudbou.

Custom HouseCustom House in Dublin

 

 

 

 

Na severním břehu řeky Liffey se nachází budova Custom House. Pokud se nechcete podívat dovnitř, stojí za to, přejít na
druhý břeh řeky a prohlédnout si tuto budovu celou. Jedná se o neoklasicistní budovu z 18.století, která byla postavena Thomasem Burghem. Budova za sebou má bohatou historii, včetně mnoha přestaveb a požáru jako protest proti Velké
Británii. Dnes zde sídlí Odbor životního prostředí, společenství a místní samosprávy. Když se budete dívat na budovu z druhé strany, u mostu (Butt Bridge) se nachází hezká hospůdka (Gastropub) s graffitti veverky, a podél celé ulice jsou malé kavárny (za návštěvu stojí Shoe Lane Coffee) a bistra (dobré je The Vintage Kitchen).

Famine Memorial

Kousek dál od Custom House se nachází památník, který připomíná Velký hladomor v polovině 19.století, kdy zemřelo přibližně jeden milion lidí a další milion emigroval z Irska. Příčina hladomoru je údajně choroba, která pocházela z plesnivých brambor, na kterých v té době byla závislá až třetina irského obyvatelstva. Sochu navrhl a vytvořil dublinský sochař Rowan Gillespie.

Trinity College

Trinity College je univerzita, která se nachází v centru Dublinu a je uznávaná po celém světě. Můžete se projít po areálu sami, nebo si zaplatit prohlídku i vnitřních prostor. Patří mezi jednu ze sedmi starověkých univerzit Británie a Irska, stejně tak je nejstarší přeživší univerzitou v Irsku. Díky dobrým vztahům a spolupráce s univerzitami Cambridge a Oxford je považovaná též za jednu z elitních unvierzit Evropy. Areál univerzity zabírá 190,000m2 a nacházejí se tu dvě tenisová hřiště. Její knihovna obsahuje 6.2 milionů tištěných svazků a slouží jako legální depozitář pro Irsko a Velkou Británii.

St Stephen’s Green / Stephen’s Green Shopping CentreSt Stephen's Green Shopping Centre

St Stephen’s Green je park o rozloze devíti hektarů, který je udržován v původním viktoriánském půldrorysu a rozsáhlou zahradou a obvodovým keřem. Nachází se tu okrasné jezero a řada soch. Najdeme tu i dětské hřiště a spoustu laviček. Park je vhodný pro každého, při mé návštěvě jsem tu viděla hodně lidí, co seděli na lavičkách a jedli oběd, ale i rodiny s dětmi.

Na rohu tohoto parku se nachází nákupní dům Stephen’s Green Shopping Centre, který je unikátní díky své architektonice (skleněné a železné konstrukci a skleněné kupoli). Obchodní centrum nabízí něco málo přes 90 obchodů a nachází tu také galerie a stánky s typickými irskými suvenýry. Interiér je vskutku zajímavý a vychutnat si můžete nejen architekturu, ale také velmi dobré jídlo a kávu.

National Concert Hall

Národní koncertní síň se nachází v blízkosti St Stephen’s Green a je jednou z těch budov, co vidět nemusíte, ale můžete, když už se nacházíte poblíž. Je to místo, kde se konají koncerty vážné hudby a původně byla postavená pro účely mezinárodní výstavu umění a výroby v roce 1865. Dnes je jednou z národních kulturních institucí v Irsku, pod záštitou ministerstva umění, sportu a cestovního ruchu irské vlády, kterou je i finančně podporována.

St Patrick Cathedral

Katedrála svatého Patrika je největší katedrálou v Irsku a i přesto, že většina obyvatel v Dublinu jsou katolíci, patří irské anglikánské církvi. Založena byla již před více než 800 lety a dnes patří k jedné z nejoblíbenějších památek Dublinu. Jedná se o jednu z mála staveb, které se dochovaly ze středověkého Dublinu. Jonathan Swift, autor Gulliverových cest, byl děkanem katedrály svatého Patrika a nachází se tu i jeho hrob. Katedrála je světoznámá svým sborem, který pořádá koncerty denně během školního období. Prohlídky katedrály se konají pravidelně po celý den nebo si můžete stáhnout bezplatnou aplikaci a být svým vlastním průvodcem. Za vstup do katedrály zaplatíte tak i tak.

Christ church cathedral

Christ Church Cathedral / Dublin Castle /  Dublin City Hall 

Budovy radnice, hradu a katedrála Christ Church se nachází kousek od sebe. Kvůli omezeným časovým možnostem jsem neměla možnost podívat se dovnitř, ale nejvíce mě zaujala právě katedrála díky své architektuře. Jedná se o nejstarší stavbu v Dublinu a je poutním místem již přes 1000 let. Dnes se tu nachází mimo jiné výstava originálních kostýmů z 16.století, rukopisy a starověké artefakty.

Temple Bar Pub

Pokud jste se někdy dívali na fotografie Dublinu, určitě na Vás vyskočila červená hospůdka, která je znakem irského hlavního města. Nachází se kousek od City Hall a stojí tu již od 16.století. Určitě stojí za to navštívit a dát si typické irské pivo, whisky nebo jídlo.

Millennium Bridge / Ha’Penny Bridge

Zpátky na druhý břeh se dostanete buď mostem Millennium nebo Ha’Penny. Most Millennium je výsledkem architektonické soutěže a byl otevřen až v prosinci roku 1999. Jedná se o ocelovou a betonovou otevřenou konstrukci, která nabízí krásný výhled na město a je velkým konstrastem k Ha’Penny. Ha’Penny (Half penny) je most ze začátku 19.století. Jeho pojmenování je odvozeno od toho, že v prvních letech po jeho otevření se zde vybíralo mýtné právě půl penny. Je zdoben dobovými lucernami a na půvabu mu přidává i bílá barva. Jedná se o jedno z nejvíce fotogenických míst Dublinu.

Směrem zpět k O’Connell street se můžete projít po dřevěné ‘promenádě’, ale pozor na racky, kteří se tu vyskytují ve velkém počtu. Na rohu u informačního centra si pak můžete dát donut v The rolling Donut, který je výtečnou tečkou za dlouhou procházkou po Dublinu.

Storehouse Guinness 

Storehouse Guinness se nachází v místech, kde začala historie Guinnessu. Dozvíte se tu vše – odkud pochází suroviny a jak se zpracovávají, proč zakladatel Guinnessu podepsal 9000 letou nájemní smlouvu, jak si vychutnat správně guinness, jaké reklamy se objevily v médiích. Můžete si také sami natočit guinness nebo počkat na nejvyšší patro, kde Vám ho natočí profesionálové. Je tu také krásný výhled na celé město. Samozřejmostí je také obchod se suvenýry, kde si můžete koupit i čokoládu nebo omáčku s příchutí Guinnesse. Fantazii se tu meze nekladou. Doporučuji si koupit vstupenku předem, protože Vás to vyjde levněji a nebudete muset čekat frontu. Pokud cestujete se zavazadlem, není to problém, zdarma má uloží zavazadlo a můžete si užít prohlídku muzea.