Belfast, místo kde se zrodil Titanik

Už jsem navštívila hlavní město Anglie, Londýn, hlavní město Skotska, Edinburgh, a žiju v Cardiffu, hlavním městě Walesu. Bylo tedy na čase podívat se do hlavního města Severního Irska. Belfast je velmi oblíbený u Britů a slyšela jsem o něm samé dobré věci, ale samozřejmě jsem se musela přesvědčit na vlastní oči. Co je tedy v Belfastu k vidění? 

Vzhledem k ne příliš hezkému počasí jsem v Belfastu zvládla především centrum, ale vzhledem k tomu, že se tam na podzim stěhuju, tak to nevadí a tenhle článek se určitě dočká i druhé části. Vzhledem k tomu, že v Belfastu se nedá všude dojít pěšky, abychom stihli všechny zmíněné atrakce a památky za jeden, rozdělila jsem je do jednotlivých oblastí.

HISTORICKÉ CENTRUM

CITY HALL

Belfast City Hall

Začněme centrem města a sice u radnice, která se nachází přesně ve středu města a rozhodně nejde minout. City Hall zaujme navenek, ale pokud máte trošku času a chuť dozvědět se něco málo o historii Belfastu, stojí za to, podívat se i dovnitř. Každou druhou hodinu se konají organizované prohlídky, které jsou zadarmo, ale pokud chcete radši prozkoumávat City Hall sami, klidně můžete. Několikrát do roka se při příležitosti různých státních svátků a důležitých událostí zbarvuje do různých barev. Kalendář můžete najít na oficiální stránce.

Castle court shopping centre / Victoria Square

Nejen pro deštivé dny jsou tu obchodní centra, Victoria Square se mi líbilo více, je to obchodní centrum, které se rozkládá na několika patrech a když vyjedete výtahem až nahoru, dorazíte do skleněné kupole, ze které je krásný výhled.   Vzhledem k tomu, že jsem Belfast navštívila v období Velikonoc, tak tu byla i hezká výzdoba. Castle Court Shopping Centre má levné jídlo, doporučuji italské. Victoria Square je otevřené obchodní centrum, takže si vezměte bundu, pokud je zima.

St George’s Market

St George's Market

St George’s Market je otevřen pouze tři týdny v týdnu – pátek až neděle. Jedná se o jednu z nejstarších atrakcí Belfastu. Postaven na konci 19.století, tento trh, kde najdete vše od jídla po řemeslné výrobky, posbíral mnoho ocenění a cen. Pyšní se tím, že se jedná o největší vnitřní tržiště ve Velké Británii. Každý den se trh zaměřuje na něco jiného. V pátek se nabízí ovoce, zelenina, starožitnosti, knihy, oblečení a ryby. Samotná rybí sekce má 23 rybářských stánků. V sobotu trh nabízí širokou škálu místních i kontinentálních speciálních potravin včetně masa, ryb, sýrů, kávových zrn, tapas a bioproduktů. Neděle se pak zaměřuje na místní umění a řemesla, stejně tak koření, vonné svíčky, znoží pro domácnost, zdravotní a kosmetické přípravky.

Crown Bar

Crown Bar in Belfast

Crown bar je asi nejznámější hospoda v Belfastu. Nenajdete místo, jako je tohle. Jedná se o klasickou viktoriánskou hospodu, nachází se na Victoria Street a dříve se jednalo o gin bar. Je tu zlatý a červený strop, podlaha obložená mozaikovými dlaždicemi, brokátové zdi, dřevěné sloupy a více. Barevná dekorační okna měla původně chrínit zákazníky před zvídavými kolemjdoucími. Točí se tu tu Belfast Lager a další domácí piva. Překvapivě se nejedná o extrémně drahý bar, vystačíte si s čtyřmi librami za půllitr. Já jsem si samozřejmě dala Guinness, který sice není v Servním Irsku tak dobrý jako v Irsku, ale pořád je vynikající.

 

CATHEDRAL QUARTER

St Ann's Cathedral in Belfast

Čvrť v okolí Katedrály svaté Anny je zajímavá tím, že se jedná o kulturní část Belfastu. Je plná fascinující architektury a dlážděných ulic. Nachází se zde Metropolitní muzeum umění (MAC), ve kterém jsou některé výstavy zadarmo a je momentálně přestavován. V minulosti se čtvrť zaměřovala především na obchod, a právě lodní průmysl se vyvinul odsud. Dostala se však do úpadku, ale díky soukromým investorům se tuto oblast podařilo obnovit.

Katedrála svaté Anny

Katedrála svaté Anny je ústředním bodem čtvrti, která je po ní pojmenována. Je zajímavá tím, že slouží dvěma samostatným diecézím a má tím pádem dva biskupy. Jedná se o protestantskou katedrálu Irské církve a její založení s datuje do konce 19.století, kdy byl položen základní kámen. Katedrála byla ve své historii několika zničena, nejvíce pravděpodobně za 2.světové války, kdy ji zasáhla německá bomba.

MAC

Mac je kulturním centrem Belfastu, kde se nachází mnoho výstav, divadelních představeních a experimentálních prací. Otevřeno bylo nedávno (v roce 2012) a nabízí i workshopy a jiné kulturní akce. Zajímavé je i svou architekturou, jedná se o velmi moderní budovu, která překvapí interiérem. Výstavy jsou zadarmo a lístky na představení lze rezervovat předem na internetových stránkách. Centrum nabízí i moderní kavárnu a koutek pro děti.

THE BIG FISH

‚Velká ryba‘ se nachází mezi Katedrálou svaté Anny a čtvrtí Titanicu, která bude naším dalším cílem. Ryba se také nazývá Lososem znalostí. 10 metrů dlouhá socha byla postavena roku 1999. Vnější plášť ryby je obložen keramickýmidlaždicemi zdobenými texty a obrazy vztahujícmi se k historii Belfastu.

TITANIC QUARTER

Čvrť Titaniku je místo, kde začal lodní průmysl v Belfastu a také místem, kde byl postaven Titanik. Učitě stojí za to si vyhradit aspoň půl den, abyste stihli všechno, co se tu nachází.

Museum Titanic

Asi Vás nepřekvapí, že ve čtvrti Titaniku se nachází museum Titaniku. Zajímavé je, že bylo otevřeno až v roce 2012 na místě bývalé loděnice Harland & Wolff. Museum samozřejmě nabízí rekonstrukci toho, jak byl Titanik postaven, kdo byl na jeho palubě i minutu po minutě k střetu s ledovcem. Budova obsahuje více než 12 000 metrů čtverečních a slouží také pro soukromé akce.

Procházka podél řeky?

Pokud ale nechcete platit 20 liber za museum, můžete se pouze projít kolem řeky, nachází se tu mnoho tabulí s informacemi, jak a kdy se vyvinul loďarský průmyslu v Belfastu, co předcházelo Titaniku a můžete vidět také SS Nomadic, sestřičku Titanicu, která kotví poblíž místa, kde byla postava. Tato loď přepravovala cestující první a druhé třídy k Titaniku. Je tu k vidění i HMS Caroline, loď královského námořnictva z první světové války, která zažila bojovou službu a sloužila jako adminsitrativní centrum za druhé světové války. V této čtvrti se také nachází zábavní centrum Odyssey, kde najdete i mnoho restaurací a barů. Aréna SSE pak nabízí sportovní akce a koncerty.

QUEEN UNIVERSITY

Prestižní univerzita Belfastu se nachází na jižním okraji města, do centra dojdete za cca 20 min. Univerzita se řadí mezi desátou nejlepší ve Velké Británii, 180 na světě. Nabízí mnoho oborů a diplomů, co Vás ale bude asi více zajímat je, že se samotná budova stojí za to navštívit, vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z těch hezkých typických britských univerzitních budov a kousek od halvní budovy se nachází botanická zahrada, která je sice malá, ale zadarmo.Hezká je i nově zrekonstruovaná knihovna, do které můžete nahlédnout. V přilehlých zahradách si pak můžete odpočinout a projít se, a nachází se tu také Ulster Museum. Museum nabízí vše od historie po ekologii, a nachází se tu velmi dobrá výstava, která vysvětluje nepokoje mezi Irskem a Severním Irskem a můžete vidět jak se tyto dvě oblasti vyvíjeli a co je ovlivnilo.


Vzhledem k tomu, že nejsem fanoušek seriálu Hra o trůny, tak jsem nevyhledávala místa, kde se tento seriál natáčel. Údajně je ale v Belfastu místo, kde jsou sochy z Narnie, C.S. Lewis Square, které bych určitě chtěla vidět. Nachází se zde i Belfast Piece Wall, která na rozdíl od Berlínské zdi nebyla zničena. Belfast castle, tedy hrad Belfastu je pak situovaný mimo centrum, ale z fotek to vypadá, že tu bude krásný výhled na město.