Bakalářské studium ve Velké Británii, jak na to?

Tenhle blog jsem začala psát ve druhém ročníku mého studia na Univerzitě Jižního Walesu oboru žurnalistika, když jsem se připravovala na mou cestu do Itálie na Erasmus stáž. Jelikož jsem zpátky v Cardiffu, chtěla bych se vrátit v čase a trochu detailně popsat jak na přihlášku na bakalářské studium (undegraduate) ve Velké Británii. Prosím berte na vědomí, že tento článek je aktuální k 1.říjnu 2018.

I když se mnoho věcí nezměnilo, chtěla bych poukázat na to, že dostat se na bakalářské studium ve Velké Británii je v dnešní době náročnější, a musíte si zajistit víza. Jakmile máte povolení studovat ve Velké Británii, poté je tento článek pro Vás relevantní.

V tomto článku pokryju následující témata:

  • UCAS
  • MOTIVAČNÍ DOPIS
  • REFERENCE OD UČITELE
  • JAK VYBRAT UNIVERZITU
  • ANGLICKÝ CERTIFIKÁT – je potřeba?

Jak se přihlásit na bakalářské studium ve Velké Británii?

Jak se přihlásit na bakalářské studium ve Velké Británii? Abyste se mohli na vysokou školu přihlásit, potřebujete motivační dopis a referenci od učitele, spolu s vyplněným ´´formulářem´´ a 13/24 librami. Přihlašujete se přes centrální systém UCAS. Mátě dvě možnosti – buď vsadíte vše na jednu kartu a přihlásíte se pouze na jednu školu, jeden obor. Nebo se můžete přihlásit až na pět škol, které si dáte do preferovaného pořadí (dražší varianta). Pokud se budete hlásit až po 30 červnu, tedy v takzvaném clearing stadium (kdy školy vědí, kolik lidí opravdu na jejich univerzitu nastoupí, a kolik mají volných míst – taková druhá šance pokud Vás předtím nikam nevzali), tak to stojí též 24 liber.

Motivační dopis

Motivační dopis je pro Britské vzdělávání a obecně i při hledání práce neskutečně důležité. Je to pro Vás příležitost, vysvětlit svoje zájmy, cíle a přiblížit člověku, který rozhodujete, zdali se na školu dostanete, jestli na to máte. Je nutné se vychválit a vyzdvihnout vše, co jste dosud udělali. Ať se jedná o letní brigádu, sport který děláte, hudební nástroj na který hrajete a samozřejmě cokoliv co má jen něco trošku společného s oborem, na který se hlásíte.

UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) Vám dovolí napsat maximálně 4000 znaků – tedy cca 700 slov, proto musíte slova vybírat opravdu pečlivě. Nejdůležitější je úvodní paragraf – který má tutora pobídnout k tomu, aby chtěl číst dál. Uvědomme si, že před sebou bude mít několik set motivačních dopisů, tak proč by zrovna Váš měl dočíst až do konce?

motivačním dopise byste měli psát o Vašich schopnostech a dovednostech – proč obor, který jste si vybrali Vás zajímá, proč se o něj zajímáte. Už máte nějak stáž, dobrovolnické projekty nebo cokoliv co Vás s oborem spojuje? Co jste z toho doposud vytěžili? Během svého studia na střední škole, co jste se naučili. Důležitý je nejen začátek, ale také závěr – chce to třešničku na dortu. Něco ve smyslu, kam chcete směřovat ve své budoucí kariéře a jaké jsou Vaše cíle a vyhlídky do budoucna. Obecně se dá říct, že byste měli zvolit formální tón, být relevantní a k věci a optimističtí. Nedoporučuje se používat citáty a reference ke knížkám, toho si na univerzitě užijete ještě dost. Předtím, než se pustíte do psaní motivačního dopisu, udělejte si strukturu a snažte se jí dodržet, pomůže Vám to utřídit myšlenky a soustředit se opravdu jen na ty důležité věci, co jste udělali.

Reference od učitele

Reference od učitele je trošku jiná kapitola. Především jde o to, aby Váš zvolený profesor napsal něco hezkého, ale zároveň přínosného. Reference by měla obsahovat nějaký příklad a Váš zvolený profesor by Vás měl dobře znát.

Vybírat můžete podle mnoha faktorů. Nejlepší je podívat se na žebříček univerzit, kde si je můžete seřadit i dle Vašeho oboru. Vyplatí se také podívat na samostatné stránky školy – jaké jsou možnosti volnočasových aktivit, jaké spolky a akce jsou pořádány a v neposlední řadě se rozhodnout dle města – najdu si zde práci? Líbí se mi to město? Je campus moc daleko od centra, budu potřebovat jezdit do města, jaké jsou tu možnosti bydlení… Udělat si takový velký přehled toho, co chcete a kde to najdete.

Chtěla bych také upozornit na to, že abyste se dostali do Velké Británie na bakalářské studium, nemusíte nutně dělat certifikát z angličtiny. Některé univerzity Vás vezmou na jedničku nebo dvojku z maturity z angličtiny.

Samostatnou přihlášku naleznete zde.

Shrnutí

  • Vyplnit application na UCAS (základní info jako je jméno, příjmení, datum narození atd…)
  • vybereme si obor a školy, na kterých chceme studovat
  • přiložíme motivační dopis a referenci od učitele
  • zaplatíme registrační poplatek
  • čekáme na vyjádření škol 😊