Argentiera, bývalé hornické město Sardínie

Argentiera, bývalé hornické město s westernovou atmosférou a skoro žádnými obyvateli. Město, kde se ještě do nedávna těžilo stříbro a minerály, místo, kde mají hezké pláže, ale žádný písek. A uchvátí Vás tu i západ slunce.

Vítejte v tajemném světě bývalého hornického městečka Argentiera na Sardinii! Toto jedinečné místo, které kdysi pulsovalo životem a bohatstvím díky těžbě stříbra, dnes nabízí fascinující pohled do minulosti. Pojďte se s námi vydat na cestu do historie a objevit kouzlo Argentieře, zapomenutého pokladu Středomoří. Nenajdete zde moc lidí, ale přesto se vyplatí se sem vydat. Jen pozor na jízdní řády, pokud pojedete autobusem, vždy se zeptejte řidiče v kolik jede poslední autobus!

Hornické městečko Argentiera s bohatou historií

Argentiera, městečko jehož název je odvozen od slovo argento-tedy stříbro, je rozhodně místo, které byste měli navštívit. Městečko je sice malé, ale na každém kroku na Vás působí historie. Spadané domy, bývalé doly a celková atmosféra na Vás bude působit až tajemně. Za zmínku určitě stojí také pláže, které však nejsou písčité, ale naštěstí ještě nejsou plně objeveny turisty, takže i o víkendu nejsou přelidněné a můžete tu strávit velmi příjemný den.

Argentiera a těžba stříbra

Tato malebná vesnice na severozápadním pobřeží Sardinie byla kdysi známá svou bohatou ložiskovou žilou stříbrné rudy. Hornictví zde začalo již ve starověku, ale největší rozkvět nastal během 19. století, kdy se zdejší naleziště stala jednou z nejdůležitějších dodavatelek stříbra pro evropský trh. Vzestup Argentieře jako hornického města však nemohl být udržen navždy. Postupem času narostly náklady na těžbu, zásoby rudy se vyčerpávaly.

Těžba stříbra skončila na počátku sedmdesátých let minulého století a od té doby městečko poměrně chátrá. Některé budovy byly zrekonstruovány, ale většina ne. Když si projdete městečko, narazíte na bývalé centrum těžby. Zaměstnávalo přes 300 lidí a bylo zmodernizováno v roce 1911. V té době byl velmi důležitý obchod s minerály a právě z přilehlého poloostrova se sfalerit (krychlový minerál) a galena (vzácný minerál stříbra) dováželi do Antwerp. Zajímavostí je, že těžba stříbra byla započata belgickou společností, která právě postavila domy pro horníky, Šachty už dnes bohužel nejsou přístupné, a doporučila bych, abyste byly opatrní, vzhledem k stavu mnoha budov.

Jak přesně těžba stříbra fungovala?

Dalším místem které můžete vidět je bývalá čistička a “svahová cesta”. Během let, kdy bylo co těžit, v Argentieře bydlelo cca 2000 obyvatel, ale po skončení težby všichni odešli. Proto také začali chátrat domy, kde pracovali a žili. Dokonce tu bylo i rekreační centrum pro pracovníky, které můžete vidět právě u čističky. Když těžba začínala, minerály byly čistěny ženami a dětmi, až na konci 18.století zde postavěli právě čističku, která práci dělala za ně. Zde byly minerály rozřazeny, vyčistěny od nečistot a kamenů a zváženy. Poté byly naloženy do lodí na San Nicola Spiaggia (největší z pláží), převezeny do Porto Conte, odkud pak putovaly do přístavů severní Evropy.

Závěrem

Celé městečko má takový westernový nádech, a i přesto, že jste obklopeni krajinou, poznáte velmi brzy, jak ji těžba zničila. Na kraji se pak nachází vyhlídka, odkud můžete vidět všechny tři pláže a také celé město. Na vrcholku pak leží malý kostelík. I přesto, že zde není jemný písek, ale malé kamínky, které připomínají šterk, pláže jsou velmi hezké. Průhledná modrá voda je samozřejmostí. Dávejte však pozor na ježky, je jich tu poměrně dost a schovávají se mezi kameny. Vzala bych si jídlo s sebou, vzhledem k tomu, že si tu nic moc nekoupíte a jediná restaurace má velmi nepřehlednou otevírací dobu. A samozřejmě jako vždy, vezměte si hodně vody! Více o tomto městečku a pláži Cala dell’Argentiera zde.

Sardínie je nádherný ostrov a nachází se zde mnoho krásných míst. Pokud se Vám nechce jet daleko, doporučila bych přístavní městečko Porto Torres, odkud. se dá lodí dojet na ostrovy Asinara, které jsou nádherné a určitě stojí za návštěvu!