15 míst co vidět v Bordeaux

Bordeaux, krásné francouzské město, které se pyšní dlouhou náplavkou, velkými náměstími, bazilikami na každém. rohu, a samozřejmě vínem. Kam se podívat, co vidět v Bordeaux a proč se projet Batmanem, o tom bude dnešní článek.

Když se řekne Bordeaux, tak se Vám asi vybaví především víno. A mně osobně víno červené. Není to ale to jediné, za čím do toho krásného francouzského městečka jet. Dnešní článek si rozdělíme do několika částí. Začneme procházkou po centru města, poté pojedeme lodí do muzea vína,  a nakonec si dáme něco k jídlu a pití. Tak pojďme na to! Než se ale vydáme po městě, musíme se do Bordeaux nějak dostat. Já přiletěla na letiště Bordeaux.

Jak se dostat z letiště a jak se pohybovat po Bordeaux

Bordeaux letiště je poměrně malé, takže se tu neztratíte. Pokud zrovna nechcete jet taxíkem, dostanete se z letiště autobusem A1 za krásných €1.70. Autobus jede do centra kolem 40 minut, záleží na tom, kde přesně vystoupíte. Doporučuji s sebou mít fyzicky kartu nebo hotovost, vzhledem k tomu, že bezkontaktní platba na automatu nefunguje. Nezapomeňte si jízdenku označit, jakmile vstoupíte do autobusu!

Jak se po Bordeaux přepravovat

Trasu, kterou si za chvíli představíme, zvládnete projít pěšky. Po Bordeaux ale můžete samozřejmě jezdit autobusy, tramvají, lodí, na kole nebo koloběžce. Co se týče lodí, my jsme jeli z centra do muzea vína, a zpátky po nábřeží na koloběžce. Můžete si vybrat buď Dott nebo Tier, a když si vyhledáte promo kódy, máte první jízdu zadarmo a další za 50%. Takže nakonec Vás to vyjde na poměrně levně, a i když je to oficiálně zakázáno, vejdou se na ni dvě osoby. Musíte si dávat pozor na určité ulice a oblasti, ve kterých jsou zakázány, ale z mé zkušenosti to nikdo moc nezkoumá, obzvlášť pokud jste turista.

Pokud potřebujete o Bordeaux více informací, než najdete v tomto článku, doporučuji jejich oficiální stránky.

Procházka po Bordeaux

Procházku po městě jsem naplánovala tak, aby jste viděli všechny důležité budovy a památky, ale nechodili po Bordeaux jako bludný Holanďan. Bludný Holanďan jsem byla já. V centru města je poměrně lehké se ztratit, ale když se budete držet určitým směrem, a budete vědět, kde je řeka, orientace bude lehčí.

Doporučuji si dát si pozor na to, že v době obědů si jen tak nedáte pouze skleničku vína, ale musíte si dát i jídlo. Takže nějaká cesta po barech se nekoná. Také bych Vás chtěla upozornit, že v březnu je mnoho restaurací, barů a kaváren zavřeno v neděli a pondělí, což jsem nečekala. Pokud se tedy chcete vydat za určitým cílem, prvně si na Google Maps ověřte, že je opravdu otevřené.

Monument aux Girondins

Začněme u monumentu girondistických revolucionářů, který je 43 metrů vysoký a je nad největším náměstím v Evropě. Nezapomeňte, že už jsem Vám říkala, že Bordeaux je město náměstí! Velkých náměstí! Navzdory svému názvu nebyl Monument aux Girondins postaven jako připomínka slavného fotbalového týmu z Bordeaux, ale v letech 1894 až 1902 a vzdává hold členům politické frakce Girondins, kteří se stali obětí Reign of Terror, fáze francouzské revoluce. Na vrcholu sloupu stojí socha Svobody, která láme řetězy. U paty sloupu jsou bronzové sochy a okrasné fontány.

Grand Théâtre

Grand Théâtre je v blízkosti sloupu a  opět demonstruje brilantnost architekta Victora Louise. Budova, která je domovem opery, dominuje náměstí, a byla slavnostně otevřena v roce 1790, v roce 1899 se budova stala památkovou památkou. Na náměstí jsou také hodiny, a když jsem tam byla já, byla tam podivná hlava, na kterou se můžete podívat v galerii.

Église Notre-Dame

Vaše cesta pokračuje krátkou procházkou na náměstí Place du Chapelet, kde vás přivítá kostel Notre Dame, dříve zasvěcený Saint-Dominicovi. Kostel byl postaven v barokním stylu v roce 1908 byl zapsán jako historická památka, stejně jako varhany v roce 1971. Notre Dame, jehož stavba byla dokončena v roce 1707, je pozoruhodná dnes zachovalý díky komplexním restaurátorským pracím provedeným v roce 1982. Díky své výjimečné akustice se zde pravidelně konají koncerty, exteriér je pravidelně k vidění na natáčení, protože nádvoří je často využíváno pro natáčení historických filmů.

Porte Dijeaux

Oblouk Porte Dijeaux se nachází na náměstí Gambetta, které je specifické pro svou zelenou oázu uprostřed. Oblouk byl postaven v letech 1748 až 1753 Michelem Voisinem a za vlády Ludvíka XV. nesl jméno Porte Dauphine na počest dauphina a budoucího krále Francie Ludvíka XVI. Po revoluci se z něho stal Porte Dijeaux. Toho náměstí je také specifické tím, že z něho můžete jít na jednu z dlouhých obchodních ulic – Rue de la Prte Dijeaux, a nebo Cr de l’Intendance. Právě Cr de l’Intendance pokud se nepletu je ulice, kde si jen tak někdo něco nedovolí. Taková honosnější pařížská.

Bordeaux Cathedral & Pey-Berland Tower

Katedrála se nachází po pravé straně, pokud se vydáte jednou z těch obchodních ulic. Katedrála byla postavena v gotickém stylu mezi 12. a 16. stoletím a je domovem jedněch z největších varhan ve Francii (výška 15 metrů), památkově chráněná. Katedrála je opravdu nádherná, vstup do ní zdarma, a u ní se nachází věž.

Na věž Pey-Berland Tower můžete vyšlapat nahoru, a je tu nádherný výhled. Pokud tu budete první neděli v měsíci, vstup je zdarma. Budete ale muset přijít a zarezervovat místo, a dostavit se na daný čas. Schody jsou opravdu malá a točivé, a budete šlapat asi 233 schodů. Věž se nazývá Tour Pey Berland, a opravdu ji nemůžete minout.

Fotogalerie

Dejme si na chvíli pauzu, a podívejme se na Bordeaux skrz fotoaparát. Protože přeci jenom foto je více než tisíc slov…

Grosse Cloche

Tato stavba je výstižně označována jednoduše jako „Velký zvon“ a stejnojmenný zvon se každý rok rozezní v 6 přesných datech: 1. května, 8. května, 14. července, 28. srpna, 11. listopadu a první neděli každého měsíce v poledne. Pokud byste pochybovali o oprávněnosti názvu, zmíněný zvon váží nějakých 7800 kg! Byl odlit v roce 1775 a své dny prožívá ve společnosti zlatého lva (symbol anglických králů), který sedí na vrcholu věže. Dnes je památník posledním pozůstatkem obranné brány ze 13. století, která zde kdysi ležela.

Porte Cailhau

Porte Dijeaux jsme již viděli, nyní je čas seznámit se s jeho sestřenicí, Porte Cailhau! Můžu vám říci, že s Grosse Gloche se mi všechny tři brány pletou. Tato brána sloužila jako obranná brána a vítězný oblouk, zasvěcený slávě francouzského krále Karla VIII. Na fasádě můžete dodnes vidět kamennou podobiznu jeho korunované hlavy. V roce 1883 byla zapsána jako historická památka.

Place du Parlement

Geografii a historii Bordeaux lze procházet jeho náměstími. Place du Parlement vás svou architekturou zavede do Itálie. Náměstí vzniklo ve čtvrti Saint Pierre v roce 1754 a je lemováno nádhernými fasádami, které pocházejí z první poloviny 18. století. Jeho kašna, postavená v anglickém neogotickém stylu, byla přistavěna v roce 1865. Stejně jako ostatní náměstí ve městě prožilo mnoho různých životů. Bylo vytvořeno jako Place du Marché Royal („Královské náměstí“) a během revoluce bylo přejmenováno na Place de la Liberté („Náměstí svobody“), než přijalo své současné jméno na poctu instituci, která byla zrušena v roce 1790.

Place de la Bourse

Place de la Bourse je v Bordeaux taková třešnička na dortu. Pokud si totiž něco představíte pod slovem Francie, nebo Bordeaux, bude to toto náměstí. Nachází se u řeky, a dřívee bylo známé jako Place Royale. Nachází se tu Fontána Tří Grácií v jeho středu. Tento sochařský soubor , který je symbolem města, ilustruje postavy řecké mytologie pojmenované: Aglaé, Euphrosine a Thalie . Tyto tři charity, dcery Dia, jsou bohyně, které překládají svádění, krásu, přírodu, lidskou kreativitu a plodnost.

Miroir d’Eau

Miroir d’Eau („vodní zrcadlo“) v Bordeaux je se svou plochou 3450 m² a 800 m³ podzemním rezervoárem největším vodním zrcadlem na světě! Byl slavnostně otevřen v roce 2006 jako jeden z klíčových prvků přestavby nábřeží, kterou inicioval starosta Juppé. Díky výhledům na Garonne a Place de la Bourse se Miroir d’Eau stal symbolem města a jedním z nejoblíbenějších míst pro místní i návštěvníky. Bohužel v době mé návštěvy byla moc velká zima, takže voda nebyla napuštěná.

Když už jsme u řeky Garonna, chtěla bych Vám připomenout, že můžete jet lodí za €3. Stačí si vyhlídnout zastávku hromadné dopravy, loď se nazývá Batman a nemusíte platit za předražený parník. Náplavka nebo nábřeží, jak už tomu chcete říkat, je v Bordeaux krásné. Pokud budete mít hezké počasí, projděte se kousek, nebo třeba projeďte na koloběžce.

Muzeum vína (Cité du Vin Bordeaux)

Když už mluvíme o Batmanovi, tak to je právě, jak jsme se dostali k Muzeu vína. Muzeum vína je nádherné budova ve tvaru dekantéru. Mohli byste tu klidně strávit celý den, pokud byste si chtěli opravdu poslechnout a zkusit všechny interaktivní části tohoto muzea. Budou Vám ale stačit třeba dvě, tři hodinky. Muzeum opravdu stojí za to, a na konci Vás čeká sklenička vína s krásným výhledem.

Marché des Capucins

Další věc, co určitě stojí za to, je Marché des Capucins, což je nádherné tržiště, kde prodávají vše od zeleniny, ryby po jednohubky. Můžete se tu najíst, dát si před polednem skleničku vína a okusit francouzské delikatesy. Otevřeno mají většinou do druhé odpolední, tak přijďte včas.

Závěrem

O Francii toho moc na tomto blogu není, i přesto, že jsme většinu svého mládí o prázdninách strávila na Korsice. Bordeaux bylo nádherné, určitě bych doporučila na prodloužený víkend. Je to město krásné architektury, dobrého vína, jídla a v březnu tu není moc turistů. Ale jak jistě víte, Itálie je prostě moje srdcovka. Co takhle podívat se do Benátek, Říma, nebo Florencie?