Cagliari, vše o hlavním městě Sardínie

Hlavní město Sardinie, Cagliari, se nachází na jihu ostrova a nabízí mnoho památek i rekreace. Je to město se zvláštní energii, kde potkáte hodně turistů a pravděpodobně se v něm ztratíte. Nabízí toho ale opravdu hodně, od kostelů, hradu, pláže až po plameňáky.

Cagliari: Hlavní město Sardinie

Hlavní města jsou vždy trochu jiná od zbytku země. Cagliari není vyjímkou. Je to turistické město, kde uslyšíte více němčinu než italštinu. Je tu přístav, pláž, parky, plameňáci a hodně památek včetně hradu. Je to také město, které je hodně do kopce. Já jsem přespávala v Hostelu Marina, který doporučuju, je přímo v centru (v oblasti Marina o které mluvím později) a je to přestavěný kostel, který sloužil i jako nemocnice. I když byste tu nespali, určitě stojí za to, aspoň projít kolem a nahlédnout dovnitř.

V Cagliari si určitě dejte ryby nebo mořské plody, které najdete na každém rohu. Určitě stojí za to si zajít na rybí produkty na tržistě San Benedetto, na zmrzku si dojděte do Gelateria Intenso (na mapě zde), kde Vám nalejí do kornoutu čokoládu a navrh šlehačku. Dva kopečky za 2 eura!

Cagliari nabízí historické centrum, hrad, Parco di Molentargius-Saline, a pláž Poetto. Vzhledem k tomu, že každá z částí má velmi bohatou historii a mnoho míst na navštívení, pokusím se vše popsat co nejpřehledněji a rozdělit tak, abyste si mohli vybrat, co navštívit.

Historické centrum Cagliari

Marina

Historické centrum se dá rozdělit do několika částí. Tou první bude oblast Marina, která se nachází v blízkosti přístavu. Jedná se o část města s malými uličkami, mnoha bary a restauracemi, obchody a kavárnami. Z památek tu můžete vidět kostel Santa Lucia di Marina, archeologickou oblast di Sant´Eulalia, kostel Santo Sepolcro, Auditorium (které se nachází u Hostelu Marina) a kostel Sant´Antonio Abate. Dobrou zmrzku si můžete dát v Gli Stefini, gelaterii která je trochu schovaná, ale doporučována i místními.

Na Aperol a aperitivo si zajděte do Moonlight bar, který má i venkovní zahrádku a velmi příjemnou obsluhu.  Celá oblast Marina je ohraničena přístavem a také nákupní ulicí Via Roma, kde se nacházejí tzv. “palazatta”, podloubí budov, tvořeny s ranesančními a secesními prvky. Jedná se o jakousi promenádu a arkády, jejíchž stavba trvala skoro sto let.

Na východní straně můžte vidět zbytky Zamberletti paláce, který byl zničen bombardováním za druhé světové války. Via Roma se stala místem na kávu a setkání všech věkových kategorií a překvapivě je to místo, kde najdete více místních obyvatel než turistů. Arkády ukrývají lidi před chladnými a deštivými dny a máte odsud hezký výhled na přístav a trajekty připlouvajících k pobřeží.

Castello

Druhou oblastí je tzv. Castello. Je to část města, kde vyšlapete nejvíce schodů a půjdete pořád do kopce. Nacházejí se tu dva výtahy, ale pokud chcete vidět všechny památky, doporučuji jít raději pěšky. Jedním z nejdůležitějším místem je Bastione Saint Remy, které bylo zavřené, když jsem byla v Cagliari já.

Jedná se o jedno z nejdůležitějších opevnění města, na konci 19.století bylo přeměněno na schody, což je podoba dochována dodnes. Za normálních okolností se dostanete díky schodům na terasu, ze které je údajně krásný paromatický výhled na město. Dalšími pěknými místy jsou Piazzo Carlo Alberto a Piazza Palazzo.

Právě poslední jmenované náměstí je nejdůležitější v Cagliari. Nachází se tu Palazzo Realle z 18.století. Odsud už je to kousek kTorre dell´Elefante, Bastione di Santa Croce, ze kterých je také nádherný výhled. Cattedrale di Santa Maria je potom místem, kde se koná mnoho svateb a náboženských obřadů. Torre di 

San Pancrazio je masivní věž, která měla za cíl ochránit jih Sardínie. Věž byla navržena Giovannim Capula a vyrobena z vápencových bloků. Původní funkci ztratila v 16.století kdy byla používána jako vězení. Na Piazza Arsenale se pak nachází Porta Cristina. Pokud máte rádi musea, Cittadella di Musei  bude určitě pro Vás tím správným místem. Když sejdete z kopce dolů, narazíte na Giardini Pubblici, s velmi zvláštními sochami bez hlav, na konci zahrad se potom nachází Galleria Comunale d´Arte. Je to takové místo odpočinku po náročném dni.

Oblast Stampace v Cagliari

Velmi zajímavou částí z pohledu památek je oblast Stampace. Nachází se tu Orto Botanico, tedy botanická zahrada a o kousek dále Anfiteatro Romano, které bylo postaveno v přírodním údolí. Do skály zde byly vytesány schody, aréna a různé chodby. Amfiteátr byl vybudován pro 10.000 diváků a konaly se tu předvčím boje mužů a divokých zvířat, výkony trestů smrti a boje mezi válečníky. Nyní se oblast rekonstruuje.

Kostel Svaté Anny (Chiesa Sant´Anna) je barokní stavba na místě, kde původně stál malý chrám. Díky finančním potížím byl kostel dokončen až po 33 letech. Impozantní stavbu předchází široké schodiště, kostel má čtyři boční kaple a dvě vysoké zvonice. Budova byla poškozena a částečně zničena bombovými útoky druhé světové války, ale byla přestavěna a zpřístupněna věřícím.

Villa di Tigello je jedna z nejvýznamějších archeologických lokalit Sardínie, potrvzuje totiž rozsah starověké římšské osady na západě města. Komplex je pojmenován po básníku a zpěváku Tigellio. Piazza di Carmine bylo postaveno v druhé polovině devatenáctého století. Náměstí je ohraničeno stromy a uprostřed stojí socha Neposkvrněného početí. Nedoporučuji navštěvovat večer, vzhledem k tomu, že se tu sdržují zvláštní individua.

Villanova

Poslední a pro mě nejméně zajímavou oblastí je Villanova. Jedním z větších náměstí je Piazza Gramsci, nejzajímavějším místem je pravděpodobně Chiostro di San Domenico, klášter a krypta. Klášter byl z většiny zničen bombovými útoky v roce 1943, jedná se však o jeden z nejhezčích klášterů Sardínie. Na okraji této oblasti je poté Palazzo Doglio, na které jsem narazila náhodou, když jsem šla na pláž Poetto, o které budeme mluvit později.

Zajímavým místem je Piazza Yenne, což je náměstí, které spojuje oblast Marina, Stampace a Villanova. Je to oblast dobrých barů na snídani i večerní aperitivo. Rozhodně doporučuji. Také se tu na rohu nachází supermarket, kde si můžete koupit vodu, což se rozhodně hodí.

TIP: Pokud chcete mít hezký výhled na město, doporučuji navštívit Parco Colle di Bonaria, který se nachází mimo historické centrum směrem na pláž. Nachází se tu hřbitov Cimitero Monumentale Bonaria a Necropoli di Viale Bonaria. Celkově se jedná o velmi zajímavou oblast a pokud máte trošku času navíc, doporučuji.

Spiaggia Poetto

Spiaggia Poetto je poměrně hezká na to, že se jedná o městskou pláž. I když mě se osobně líbí víc Maria Pia v Algheru. Pláž se nachází necelé tři kilometry od centra a je dlouhá  8 kilometrů. Od 20.století se jedná o turistickou atrakci, dříve ale chránila město před nepřáteli.

Jako pláž byla otevřena v roce 1913. Pláž nabízí jemný písek, čistou vodu, bary a sportovní aktivity jako například padle boarding nebo windsurfing. Je zde promenáda, na dlouhé procházky pěšky nebo na kole. Nachází se nedaleko parku Mlentargius – Saline, takže můžete stihnout oboje za jeden den.

Parco Di Molentargius-Saline  

Regionální přírodní park Molentargius Saline byl založen v roce 1999. Jedná se o mokřadní krajinu, která je vzácná díky svému ekosystému, můžete tu vidět mnoho druhů zvířat včetně endemitů a uvidíte tu také plameňáky, které jsou jakýmsi znakem města. Doporučuji se zastavit v info stánku, kde si můžete pronajmout kolo a vyzvednout mapku parku. Plameňáci se nachází hned na začátku, já je bohužel viděla jen zdálky. Celý park je poměrně velký, ale dá se projet i autem. Není tu moc stínu, takže se nedoporučuje ho procházet pěšky.

Castello San Michele

Catello San Michele se nachází poměrně daleko od centra, ale lze tam dojít pěšky nebo dojet autobusem.

Osobně se mi líbil výhled na město, ale samotý hrad není nijak zajímavý. Neplaťte ty tři eura za vstup, vevnitř nic není. Pro mě to bylo největší zklamání Cagliari. Hrad byl původně vybudován na obranu města, poté se stal jednou z nejluxusnější residencí Sardínie, během morové epidemie v polovině 17.století pak sloužil jako nemocnice. O století později sloužil jako kasárna pro zdravotně postižené, ve třicátých letech minulého století nabyl hrad vojenského významu. Na konci 20.století začaly restaurátorské práce a dnes je hrad využíván pro různé společenské akce a výstavy.

TIP: Všechny informace o městě můžete najít na těchto internetových stránkách, které jsou poměrně přehledné a dá se tu dohledat skoro vše o Sardinii i jednotlivých částí ostrova.